Кинески јуан пета валута у свијету
Кинески јуан постао је пета најчешће употребљавана валута у глобалним трансакцијама, а његова прекогранична употреба више је него удвостручена у 2014, показују подаци Удружења за свјетску међубанкарску финансијску комуникацију (СВИФТ). Подаци долазе у вријеме када Кина покушава да промовише јуан као међународну валуту у складу са својом позицијом друге по величини свјетске економије, истовремено покушавајући […]

Кинески јуан постао је пета најчешће употребљавана валута у глобалним трансакцијама, а његова прекогранична употреба више је него удвостручена у 2014, показују подаци Удружења за свјетску међубанкарску финансијску комуникацију (СВИФТ).
Подаци долазе у вријеме када Кина покушава да промовише јуан као међународну валуту у складу са својом позицијом друге по величини свјетске економије, истовремено покушавајући да задржи строгу контролу над валутом, преноси агенција Франс прес.
Јуан или ренминби (РМБ), који је доскоро био седма свјетска валута, престигао је канадски и аустралијски долар и посато пета најчешће употребљавана валута у свјетским трансакцијама, наводи СВИФТ.
Удио јуана у укупним глобалним плаћањима је у децембру достигао нови рекорд од 2,17 одсто, приближивши се јапанском јену који чини 2,69 одсто светских плаћања, додаје удружење.
Плаћања у јуанима су прошле године порасла 102 одсто, у односу на укупан раст плаћања у свим свјетским валутама од 4,4 одсто. Неки аналитичари предвиђају да ће јуан једног дана бити конкурентан долару на међународном тржишту.
Долар је најчешће употребљавана валута у свјетским плаћањима са удјелом од 44,64 одсто из прошлог мјесеца, слиједи га евро са 28,3 одсто, а затим фунта са 7,92 одсто, наводи СВИФТ.
Кина има клириншке аранжмане у јуанима са десет држава и региона и споразуме о валутној размјени са 28 централних банака свијета, од којих је посљедњи потписан са швајцарском централном банком.
Народна банка Србије је 12. јануара такође увела кинески јуан на листу валута којима се тргује на девизном тржишту и на курсној листи је заведен под називом „кинески јуан ренминби“. Кинеска валута има словну ознаку ЦНY и нумеричку 156.
При доношењу ове одлуке НБС се руководила све већим уцешћем трговања са Кином у укупној спољнотрговинској размјени, као и значајним степеном економске сарадње између двије земље.