Кашњење објављивања резултата додатно кошта
Резултати Пописа становништва, домаћинстава и станова који је у БиХ обављен у октобру 2013. године, неће бити објављени у овој години. Та чињеница отвара неколико питања на која скоро нико нема одговора. Закон о попису становништва, домаћинства и станова у члану 37 јасно прописује рокове до када морају бити објављени резултати. Прелиминарни резултати пописа уредно […]

Резултати Пописа становништва, домаћинстава и станова који је у БиХ обављен у октобру 2013. године, неће бити објављени у овој години. Та чињеница отвара неколико питања на која скоро нико нема одговора.
Закон о попису становништва, домаћинства и станова у члану 37 јасно прописује рокове до када морају бити објављени резултати.
Прелиминарни резултати пописа уредно су објављени 90 дана након завршетка пописа. Резултати пописа одређени јединственим програмом за обраду података требали су бити објављени у периоду од 1. јануара 2014. до 31. децембра 2015. године.
Сада је већ јасно да ови рокови неће бити испоштовани. Тиме се директно крши закон, али је очигледно да нико неће одговарати за то.
Из Агенције за статистику БиХ потврдили су за Клиx.ба како немају нових информација о томе када би резултати могли бити објављени. Агенција је Савјету министара БиХ упутила информацију те се сада чека њихово очитовање.
Друго питање које се намеће јесте, с обзиром да резултати пописа неће бити објављени у 2015. години, колико ће требати новца за додатно чување података у Источном Сарајеву?
Агенција за статистику БиХ је резултате требала сукцесивно објављивати до средине 2016. Рокови су већ пробијени, па ће се сигурно морати и продужити уговор о складиштењу пописног материјала у Источном Сарајеву.
Такође, није познато да ли је осигуран новац за те додатне трошкове, као и из којих извора ће бити финансирани додатни трошкови?
Од пописа су, чини се, руке дигли и представници ИМО тима који је све вријеме радио мониторинг пописа. Петер Еверас, предсједавајући Управног одбора ИМО мисије посљедњи пут је у БиХ боравио почетком јуна када се састао са предсједавајућим Савјетом министара Денисом Звиздићем, као и челним људима статистичких агенција у БиХ.
Након тога, ИМО тим је послао своје препоруке како да се ријеше неспоразуми те од тада, како је речено за Клиx.ба из Агенције за статистику БиХ, није остварен додатни контакт.