Како упокојити функционера?

Јак је закон, али није јачи од коалиционог споразума. Пише: Жељко Свитлица Недавно су изабрани директори и директорице појединих градских јавних установа у Бањалуци, али то није важно. Важно је, као и увијек, којој странци је које мјесто припало. То је произвело ријечи и реченице на које смо већ навикли: "Сутра може се десити да […]

понедељак, новембар 2, 2015 / 06:02

Јак је закон, али није јачи од коалиционог споразума.

Пише: Жељко Свитлица

Недавно су изабрани директори и директорице појединих градских јавних установа у Бањалуци, али то није важно. Важно је, као и увијек, којој странци је које мјесто припало. То је произвело ријечи и реченице на које смо већ навикли:

"Сутра може се десити да нама не одговара неки њихов кандидат"

"То је фотеља која управља са годишњим буџетом од девет милиона марака…"

“ДНС ће инсистирати да добијемо позиције извршних директора које су биле предвиђене коалиционим споразумом"

“То је такође наше мјесто, ми ћемо и то мјесто попуњавати конкурсом, дакле јавном конкуренцијом"

Новоизабране узданице политичке странке не стигну ни заузети клупе у скупштини, а већ су на некој тераси, испред камере и микрофона, пред заслужно чланство просипају канту у којој су измољене функције и фотеље задржавајући притом, ако је икако могуће, најбоље за себе.

Према Дарвиновој теорији, врста домаћи политичар/функционер тако се брзо развија, да за годину дана унаприједи способности преживљавања на директорско -функционерским фотељама до нивоа са којег га ни бог не може отјерати. Поборници креационизма рекли би: првог дана Бог створи мене, и стави ме у ову фотељу. Тачка.

Странке више и не крију да крше закон, а расписивање формалних конкурса за функције које су већ подијељене одавно не изазива ни смијех ни сузе у нашим утрнулим мозговима.

Лакоћа којом мијењају позиције, често неповезена са њиховим звањима или дипломама, подсјећа на лакоћу којим се мијењају кафане викендом. Из једне у другу, не помишљајући да би се можда могло ићи кући. Када се кафане затворе, ваља појести још и бурек, тачније углавити се на какво савјетничко мјесто или приграбити фотељу измишљеном у одбору, прије пензије .

По подацима ЦЦИ-а (а ни очи нас не варају) прошле године у БиХ било је скоро 6.000 формалних политичких функција на свим нивоима политичке власти. Управљачких и руководећих функција унутар јавне управе и јавног сектора има око 20.000. Грађани бирају представнике у законодавној власти и на понеком мјесту у извршној, онда ови изабрани постављају своје људе на политичке функције, а сви они заједно распоређују кадрове на руководеће и управљачке функције унутар јавне управе и јавног сектора. Иако би морала постојати, не постоји линија разграничења, која би раздвајала политичке функције од свих осталих. Све се излаже на истом бувљаку.

Сви ти именовани и расподијељени, заједно са онима које су они именовали и расподијелили чине масу, или опну – као на трамболини – која дочекује ове одозго и не да им да пропадну. Рефлектори медија су усмјерени само на онај простор изнад па свакодневно пратимо ко искаче одоздо, а ко се враћа доле на ниже функције. Неки скоче мало више, неки слабије, неки се примире лежећи док неко не падне, па одскоче од силине његовог пада. Важно је да игрицу нико не напушта.

АТВ је недавно јавила да школа у Костајници има два директора – ниједна странка није хтјела напустити тај тврди, крвави фронт, на којем брани своју "освојену" фотељу. То је принципијелност која би нас морала уплашити.

Ако бисте којим случајем били у прилици да неком великом праведничком шаком истиснете са његове фотеље функционера који не обавља поштено свој посао, он би као флуид склизнуо на сљедећу. То је саморегенеришуће чудовиште којем једна осдјечена глава ништа не значи.

Са расподјелама, припадајућим фотељама и намиривањем кусура преко директорских мјеста у овом тренутку отишли смо даље од француског краља који је рекао: Послије мене потоп! С обзиром на то да је потоп прошао лани, код нас важи: (И) послије потопа – ја!

Никада се не говори о одоговорности која заједно са гузицом сједи на фотељи, већ само о правима – боље речено: парама. Зато, ево једног утопијског приједлога како би се могло извјештавати о овој теми:

Вијести:

Предсједник Партије уједињених пензионера Илија Стеванчевић, иако у поодмаклим годинама, јуче је храброшћу задивио млађе колеге у Народној скупштини, нудећи своје и знање и искуство својих страначких другова, за обаваљање неких од најодговорнијих функција у посусталим јавним предузећима.

Демократски народни савез је исказао задивљујућу спремност да се неки од најобразовањиих и највриједнијх чланова ове странке прихвате посла на тешким и одговорним мјестима у јавним предузећима . Од њихових резултата зависиће будућност хиљада породица, а самим тим и Републике Српске.

Раднеко Ђурица, који се до прије неки дан знојио и јуначки носио са пословима као начелник Одјељења за друштвене дјелатности Градске управе Бања Лука, биће предложен Народној скупштини РС за веома осјетљиво мјесто предсједника Комисије за концесије РС, које захтијева знање и мудрост, те непопустљивост пред пристицима и сумњивим интересима којих ће свакако бити.

На крају, ако ово не успије, увијек се можете послужити глоговим коцем, или бијелим луком, а свјетлост вам против ових вампира неће помоћи јер су стакла службених аутомобила затамњена. Само пазите да вас функционер не угризе – ова болест лако прелази, а крв, паре и функционеркса бесмртност не досаде тако брзо.



0 КОМЕНТАРА

  1. Dodikovci gaze žene i ubijaju pijani po putevima i nikom ništa
    http://slobodanvaskovic.blogspot.ba/2015/11/dnevni-avaz-doboj-sin-narodne-poslanice.html

    Slobodan Vasković – Sa druge strane…
    Na ovoj stranici možete pročitati i vidjeti tekstove i priloge koji svjedoče o tome da je ova zemlja višestruko okovana kriminalom i korupcijom.

    понедељак, 02. новембар 2015.
    „Dnevni Avaz“: Doboj – Sin narodne poslanice usmrtio pješakinju, pa otišao na more da se oporavi od trauma?!
    Autor: Z. J. /Am. K.

    Za tri dana ili tačnije 5. novembra bit će tačno pet mjeseci od kada je Stefan Lukić (23), sin Jasne Lukić, poslanice u Narodnoj skupštini RS, automobilom Opel Astra u centru Doboja usmrtio pješakinju Mariju Dević (53).

    Tužilačka odluka
    Iako se nesreća dogodila 5. juna, Okružno tužilaštvo Doboj još nije podiglo optužnicu.
    Na naš upit zbog čega optužnica nije podignuta, kada se očekuje podizanje, te za koje krivično djelo je Lukić osumnjičen, iz dobojskog Tužilaštva su nam odgovorili:
    „Okružno tužilaštvo u Doboju provodi istragu protiv S.L. zbog krivičnog djela ugrožavanje javnog saobraćaja iz člana 410. stav 3. Krivičnog zakona Republike Srpske. Po okončanju istrage u ovom predmetu donijet će se odgovarajuća tužilačka odluka“.
    No, Tatjana Lalević Panić, Dobojka sa privremenom adresom u Lozani (Švicarska), a kojoj je ubijena pjašakinja bila tetka, sumnja da će ovaj slučaj biti zataškan.

    Lalević Panić: Traži pravdu
    – Lukić je u užoj gradskoj zoni vozio nevjerovatnih 100 kilometara na sat. Moja tetka je na mjestu ostala mrtva. Od siline udarca Lukić, koji je bio pijan, iščupao je i semafor. Može mu se! Jer, Stefan je sin poslanika u Narodnoj skupštini RS ispred SNSD-a. A to znači zaštitu – čak i u teškim krivičnim djelima ubistva. Čim je izašao iz auta i vidio šta je napravio, potvrdili su svjedoci, nazvao je mamu i promrmljao „da će sve ovo mama srediti“, kaže Lalević Panić.

    Oporavak od trauma
    Prema riječima Lalević Panić, Jasna Lukić često se navodno viđa u društvu Uroša Gostića, čovjeka od visokog povjerenja predsjednika ovog entiteta.
    – Mama je sina koji je ubio moju tetku sklonila na more, gdje Uroš Gostić ima kuću. Da se oporavi od trauma. Jasna Lukić diskretno je pokušala doći i do snimaka sigurnosnih kamera sa obližnjih banaka. Informacije koje imam su strašne i još veću bol nanose mojoj majci i baki koje su srčani bolesnici. Svi smo još u šoku. Slučaj vodi tužiteljica Olivera Rauković i prema zadnjem razgovoru sa njom, nista se nije poduzelo na slučaju. Počinilac zločina je na slobodi. Čekamo da se digne otpužnica i da proces krene i pravda bude zadovoljena. U ovom slučaju želim reći, ako bude propusta i korupcije da se zataška slučaj, mislim da će neki ostajati bez posla…Ja sam angažovala advokate iz Doboja kao i advokate iz Švicarske koji su spremni da se uključe u proces. Pod budnim okom su svi koji su na ovom slučaju, tako da bolje da svoj posao rade časno i čestito, upozorava Tatjana Lalević Panić .
    Ona dodaje da je Doboj njen grad i da ne bi voljela da se ikad ikom desi ovako nešto strašno.
    – Želim da ljudi mogu slobodno šetati i svoju djecu pustiti u grad, da ne žive u strahu da li će ih neka pijana budala ubiti. Željela bih da se zahvalim doktoru Laziću koji je pokušao da mojoj tetki pomogne na licu mjesta, jer je bio te noći na mjestu ubistva, kao i svim prijateljima i mojim Dobojlijama koji se saosjećaju sa našim bolom, kazala je na kraju Lalević Panić.
    Iako smo pokušali stupiti i u kontakt sa Jasnom Lukić, u Narodnoj skupštini RS-a su nam kazali da u kancelariji neće biti prije petka.

    Urađen alkotest
    Prema izvještajima medija, Lukić je kobne noći u prometnoj glavnoj ulici u Doboju vozio oko 100 kilometara na sat. Prvo je udario u vozilo marke Mazda kojim je upravljao Jovo Džurđić nakon čega je oštetio i semafor, a onda je pregazio pješakinju Dević koja je od zadobijenih povreda preminula.
    Ulica u kojoj se desila nesreća je jedna od najprometnijih u Doboju. Uviđaj su tada, prema izvještajima medija, vršila tri tužioca Okružnog tužilaštva u Doboju.
    U prostorijama Centra javne bezbjednosti Doboj, alkotestom je utvrđeno da je Lukić u momentu nesreće bio u alkoholiziranom stanju.

Оставите одговор