18:35 Трактори су на њивама10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином

Како су биљке преживјеле Чернобиљ

ВAШИНГТОН – Двадесет три године након хаварије на нуклеарној електрани Чернобиљ у Украјини, најгорој у историји, научници су ријешили загонетку како су биљке успјеле да се адаптирају и преживе на радиоактивном тлу, а тајна је у – протеинима. Ово је прво истраживање о томе како се производња кључних протеина у биљкама мијења као одговор на […]

петак, мај 15, 2009 / 09:02

ВAШИНГТОН – Двадесет три године након хаварије на нуклеарној електрани Чернобиљ у Украјини, најгорој у историји, научници су ријешили загонетку како су биљке успјеле да се адаптирају и преживе на радиоактивном тлу, а тајна је у – протеинима.

Ово је прво истраживање о томе како се производња кључних протеина у биљкама мијења као одговор на радиоактивно окружење. ИзвјештаЈ ће бити објављен у наредном издању "Журнала о истраживању протеома", који издаје америчко удружење хемичара.

Истраживач Мартин Хајдук, и његов тим, напомињу да су биљке које су расле у Чернобиљу у вријеме хаварије, 26 априла 1986, некако успјеле да се прилагоде, преживе радијацију и нормално расту. Али, све до сада нико није знао које хемијске промјене су се десиле у биљкама да би се десило чудо које је омогућило биљкама да преживе.

Истраживачи су нашли да је сјеме соје, када је изложено радијацији, производило различите износе и типове протеина у односу на биљке које нису изложене радијацији.

Ови протеини штитили су сјеме соје од контаминиране околине. И, што је занимљиво, биљке са контаминираног поља произвеле су за једну трећину више заштитног протеина који се назива "бетаин алдехид дехидрогеназа" – исти протеин познат по томе што штити људску крв од радиоактивног оштећења.



Оставите одговор