Како се калила већина: Сви преокрети у Српцу

Србац је у посљедње двије године заслужено добио статус општине са најнеодговорнијим политичарима, који су свакодневним прекомпозицијама у локалној скупштини довели своје суграђане у неподношљиву животну ситуацију! Након локалних избора 2012. године два противничка политичка блока су имала по 12 одборника у скупштини која броји укупно 25 одборника. Тако је једини СП-ов одборник Теодор Стојковић […]

уторак, октобар 20, 2015 / 15:48

Србац је у посљедње двије године заслужено добио статус општине са најнеодговорнијим политичарима, који су свакодневним прекомпозицијама у локалној скупштини довели своје суграђане у неподношљиву животну ситуацију!

Након локалних избора 2012. године два противничка политичка блока су имала по 12 одборника у скупштини која броји укупно 25 одборника. Тако је једини СП-ов одборник Теодор Стојковић постао језичак на ваги који се приклонио СНСД-у, иако је претходно подржавао СДС и био његов чан. Ипак, ту су тек почеле политичке заврзламе јер су одмах након ових догађаја НДП-овци превукли у своје редове СНСД-овца Бранислава Савића те са СДС-ом, ПДП-ом, тадашњим НДС-ом и СНС-ом формирали скупштинску већину и за предсједника парламента изабрали Горана Ћосића (НДП).

Овако је скупштина функционисала све до априла прошле године, када су предсједник и потпредсједник скупштине општине поднијели неопозиве оставке, а тајним гласањем за новог предсједника локалног парламента изабран је Стојковић. Због овог неочекиваног заплета скупштинска већина је почела да збија своје редове и за новог предсједника изабрала независног одборника Зорана Ђукића.

У међувремену, НСП се стапа са НДП-ом, чиме је и начелник општине Драго Ћирић, до тада НСП-овац, постао члан партије Драгана Чавића. Ту није био крај политичким престројавањима у Српцу јер је већ крајем прошле године СДС престао да подржава начелника и са СНСД-ом тражио његову оставку. И кад се очекивало да ће двије најјаче партије удруженим снагама формирати нову скупштинску већину и смијенити начелника, долази до још једног преокрета у којем Драго Ћирић у децембру 2014. прелази у редове СП-а са још три одборника, док се Стојковић, дотадашњи једини СП-овац у скупштини, прикључује СНСД-у. У таквој ситуацији СНСД почиње преговоре са ДНС-ом и њиховим једним одборником, те успијева да направи нову коалицију с овом партијом, чиме стварају услове за нову скупштинску већину са 13 одборника.

Због тога у априлу ове године нова већина смјењује Ђукића са мјеста предсједника скупштине и именује Горана Гаврановића (СНСД) на сједници која је одржана без осталих 12 одборника и дотадашњег првог човјека скупштине. Од тада је скупштина у блокади, а до данас су одборници већине безуспјешно још два покушавали да обаве примопредају власти. На крају, све је дошло до суда који ће морати да донесе коначну одлуку, док за то вријеме на папиру већину у скупштини општине имају СНСД и ДНС, а у опозицији дјелују СДС, НДП, ПДП и одборници који су се прикључили СП-у.

Предсједник Клуба одборника СНСД-а Крсто Чавор тврди да су странке окупљене око СДС-а главни кривци за овакво стање у општини који куповином времена желе да одгоде примопредају власти.

– Они покушавају да докажу да је 13 мање од 12, што је бесмислено. И док се они тако понашају највише испаштају грађани Српца. Све је у блокади већ мјесецима, а радницима јавних установа се не уплаћују доприноси и здравствено осигурање. Уз то је и буџет доведен у питање јер скупштина не функционише, а ми не добијамо никакве информације из општинске администрације на основу којих бисмо могли да радимо – закључио је Чавор.

Ћирић: Сви су криви!

Начелник општине Србац Драго Ћирић сматра да је до неподношљиве ситуације у локалном парламенту дошло неодговорним радом свих одборника, који су личне интересе ставили изнад општинских.

– Тешко је рећи ко је конкретно крив за овакво стање јер су помало криви сви. Једини излаз из ситуације у коју смо дошли због борбе појединаца за позиције и положаје је да што прије буде одржана сједница скупштине општине. Иако ситуација још није катастрофална, ми не можемо да усвојимо ребаланс буџета, нови буџет, неопходна кредитна задужења за функционисање локалних предузећа – рекао је Ћирић.



Оставите одговор