Како НДИ јавља: Народ Додика натполовично воли

Уколико би сада били одржани избори за предсједника Републике Српске, Милорад Додик би убједљиво побиједио све противкандидате, а Савез независних социјалдемократа би добио највише гласова у Српској. Ово су посљедња истраживања јавног мњења, која је радио вашингтонски Национални демократски институт у РС. Према резултатима истраживања, да се избори сада одржавају, актуелни предсједник РС Милорад Додик […]

недеља, јун 16, 2013 / 22:47

Уколико би сада били одржани избори за предсједника Републике Српске, Милорад Додик би убједљиво побиједио све противкандидате, а Савез независних социјалдемократа би добио највише гласова у Српској.

Ово су посљедња истраживања јавног мњења, која је радио вашингтонски Национални демократски институт у РС.

Према резултатима истраживања, да се избори сада одржавају, актуелни предсједник РС Милорад Додик добио би 50,7 одсто подршке.

Како сазнаје "Глас Српске", слиједи лидер Српске демократске странке Младен Босић са 17 одсто подршке бирача, а далеко испод су Игор Радојичић, Огњен Тадић, Емил Влајки, Небојша Радмановић, Младен Иванић и други.

Резултати посљедњих истраживања рејтинга политичких странака у јавном мњењу, које је радио НДИ, показали су да би грађани Српске на изборима за Народну скупштину РС највише гласова дали Савезу независних социјалдемократа и то око 31 одсто.

Друга по повјерењу је Српска демократска странка са 24 одсто подршке бирача, док се Демократски народни савез учврстио на трећем мјесту са 5,8 одсто подршке. Партија демократског прогреса има око пет одсто подршке бирачког тијела у Српској, а слиједи Демократска партија са 3,5 одсто.

Социјалистичка партија РС има пад повјерења бирача и у овом тренутку за њу би глас дало око три одсто грађана Српске.

Професор Факултета политичких наука у Бањалуци Александар Врањеш рекао је "Гласу Српске" да истраживање НДИ одражава стварно стање.

– Иако би требало ући у методологију истраживања, податак да би Додик побиједио на изборима за предсједника има логике, јер он има највећи рејтинг од свих политичара, када је ријеч о РС – рекао је Врањеш и додао да се резултати истраживања НДИ у великој мјери поклапају са истраживањем које је рађено на Факултету политичких наука у децембру прошле године.

– На питање студената за кога бисте гласали да се одрже избори за предсједнике РС, анкета је показала да би највише испитаника гласало за Додика. Послије њега, највећи проценат гласао би за Огњена Тадића. То значи да Тадић, за разлику од истраживања НДИ, има већи рејтинг од свог страначког шефа Младена Босића – рекао је он и додао да према истраживању Факултета политичких наука, чак 30 одсто испитаника никада није чуло за Босића.

Додао је да, када је ријеч о подацима о осталим појединцима и странкама, резултати истраживања Факултета и НДИ у великој мјери се поклапају.

Излазност

Александар Врањеш је казао да је још рано говорити о томе да ли би, да се данас одрже избори, велики број бирача изашао да гласа.

– То је још непредвидиво, али како се буде приближавао октобар 2014. године, јавност ће се све више "палити" и излазност ће бити велика – рекао је Врањеш.



0 КОМЕНТАРА

  1. Замислите истраживао и бањалуки факултет политичких наука, и дошао до истих података…како то само гордо звучи.
    У овој вукојебини свако зна свакога у главу, а они као вршили истраживања.

    „Народ Додика натполовично воли“

    Тужна је та љубав!
    Није тешко доћи до података и математички израчунати колика је та „љубав“.
    Намјерно се изоставља да је то љубав од броја изашлих на изборе.
    О начину стицања, куповине и одржавања те љубави, не треба трошити ријечи.

  2. Istraživanje NDI, objavljeno nekolko dana pred lokalne izbore prošle godine: Kandidat SDS-a Nenad Stevandić zaostaje svega 0,3 odsto iza kandidata SNSD-a Slobodana Gavranovića, dok je drugi opozicioni kanditat ispred koalicije „Zajedno za Banjaluku“ Dragan Čavić daleko ispod…

    Toliko o tačnosti, a ništa bolja nisu bila ni prethodna istraživanja NDI.

  3. Ovo su dijelovi istrazivanja, izvuceni iz konteksta. I pitanje je glasilo da se izbori SUTRA odrzavaju, a gradjani su mogli sami upisivati imena politicara, nisu bila ponudjena kao opcija, zato su upisivali vise Tadica nego Bosica. Evidentan je trend pada SNSD-a i to je vidljivo, zato ovo nece biti aktuelno u Oktobru iduce godine. Ukoliko bi izbori SUTRA bili po ovom istrazivanju, opozcijia zajedno bi imala preko 60% glasova.
    Ali je bilo zanimljivo pitanje da li gradjani podrzavaju zajednicki nastup PDP-a, NDP-a, NSP-a i SRS-a kroz ujedinjenje ili koaliciju, preko 60% je reklo da podrzavaju i da je to dobra stvar, cak jedan dio SNSD-ovih i SDS-ovih glasaca to podrzavaju.
    Preko 70% misli da RS ide u KRIVOM smjeru.
    Dalje, gradjani nacionalizam uopste ne pominju kao prijetnju ili se pominje u izuzetno malim procentima, najveca je nezaposlenost, pa kriminal i korupcija.
    BN je definisana kao medij u koji gradjani imaju najvise povjerenja. Samo 5% vjeruju Nezavisnim novinama.
    I ovo su dijelovi istrazivanja, koje je mnogo sveobuhvatnije i detaljnije.

  4. Istina ima mnogo zombirane populacije priključene na TV aparate. Ali je istina da je mnogo više nezadovoljnih i nezaposlenih čiji su životi uništeni, mnogo više ima onih koji žive u tržišnoj ekonomiji, dok na drugoj stani oni koji propovedaju tržišni ekonomiju ni videli tržišta nisu, oni žive i rade u nekoj koruptivno-mafijaškoj ekonomiji.
    Postavlja se pitanje koliko je privantih firmi danas stvarni u tržišnoj ekonomiji, zanemarivo malo.
    Ako su uporedi odnos zombiranih i zavedenih sa nezadovoljnim i nezapsolenim jasno je da su sva ovakva istraživanja rađena po narudžbi svojih naručilaca.

  5. 8 godina vlasti je mnogo,pad SNSD je apsolutno neminovan i tu nema dileme.Veliko pitanje je to šta će se desiti posle izbora,pošto su stranke u RS čisto interesne grupacije (al nažalost interesi naroda se ne poklapaju sa stranačkim interesima) umrežene sa mafijaškim strukturama sve vrste koalicija su moguće.SDS kao definitivno najveća opoziciona stranka će se pitati mnogo,na njega će biti izvršen najveći pritisak „kontroverznih biznismena“ i „iskrenih patriota“ i oni (SDS) će u mnogome odrediti naš dalji put.Što se tiče „trećeg“ bloka u njemu je previše ucijenjenih glava kojima vise krivične prijave (Krsmanović) ili su nekim čudom oslobođeni krivice (Ivanić) tako da i oni postaju bitan igrač u vraćanju ili zaboravljanju tih dugova ili potencijalnih dugova.Sve u svemu biće velikih iznenađenja krajem oktobra i početkom novembra 2014,do tada ostaje nam godina dana da nam malo asfaltiraju sokake,osvijetle budzake i naravno „otvore“ koju fabriku i počnu projekat Gornja Drina……

  6. I dodatno, ovo nisu bas sve tacni podaci, mi smo imali uvid u tacne podatke, ovo sto je objavio Glas i ovdje sto je preneseno su frizirani i mijenjani podaci. Emil Vlajki se uopste ne pominje u NDI istrazivanju.

    @Disident
    Lazne krivicne prijave nisu nikako opterecenje za rad NSP-a, cak sta vise, postoji i krivicna odgvornost za lazno prijavljivanje. Treci blok ce zajedno izaci na izbore i to je cinjenica koja se vise ne moze osporiti.

  7. Nacionalni demokratski institut proveo je tokom aprila i maja anketu (radio je Ipsos) na cijeloj teritoriji BiH, na uzorku od 2000 ispitanika. U RS i distriktu Brčko anketirano je njih 1035.

    Prema toj anketi, povoljno mišljenje o Miloradu Dodiku ima 49 posto ispitanika, dok njih 44% ima nepovoljan stav.
    Mladena Bosića njih 45% smatra pozitivnim, a 46 posto negativno se izrazilo o njemu. Za Nebojšu Radmanovića je 40% ispitanika iskazalo pozitivan stav, a nepovoljan 51 posto ispitanika. Za Mladena Ivanića je povoljno mišljenje dalo njih 42%, a nepovoljno 49 posto anketiranih, dok je Dragan Čavić povoljnu ocjenu dobio od 37%, a neopovoljnu od 54% anketiranih.

    Za Petra Đokića povoljnu ocjenu dalo je 37%, a nepovoljnu 51%, dok je Marko Pavić u plusu kod njih 34%, a u minusu 48 posto.

    Od ukupnog broja anketiranih za SNSD bi glasalo 22%, za SDS 21%, DNS i PDP po 6%, DP 3 posto, NDS 1%, a za SP 3 posto.

    Od sigurnih glasača, njih 30% bi dalo glas SNSD, a SDS 27%, dok bi DNS i PDP dobili 5%, DP 3%, dok bi socijalisti imali 4%. I ovdje bi NDS dobio 1 posto.

    Anketirani su se izjašnjavali i o radu institucija RS.
    Njih 40 posto ima pozitivno mišljenje o funkcionisanju institucije predsjednika RS, a 54 posto negativno. MUP RS je u plusu sa 45 posto, a u minusu 49 %.

    Pozitivan stav o Vladi RS ima 38%, a negativan 56%, dok za Narodnu skupštinu njih 32 posto smatra da dobro rade, a čak 59 posto da rade loše.

    Najlošiju ocjenu dobilo je sudstvo, jer čak 65 posto ispitanih smatra da rade loše, a 30 posto dobro.

    Na pitanju o izlasku na izbore, njih 40 posto izjasnilo se da će sigurno izaći, 31 posto vjerovatno, 13 posto da vjerovatno neće, 13 posto sigurno neće, dok ih dva posto još uvijek ne zna.

    Anketirani se nisu izjašnjavali za koga bi glasali da su sada izbori za poziciju predsjednika RS i člana predsjedništva BiH.

Оставите одговор