Кад би локални избори били парламентарни – резиме

У трећем дијелу анализе Радован Паповић подвлачи црту – шта каже изборна математика. СНСД је у свим изборним јединицама остварио лошији резултат а опозиција у свим јачала, што показује јасан тренд. Иако то не желе да признају у СНСД-у морају схватити да и поред тога што су и даље најјача странка озбиљно су уздрмани значајним […]

четвртак, новембар 1, 2012 / 07:13

У трећем дијелу анализе Радован Паповић подвлачи црту – шта каже изборна математика.

СНСД је у свим изборним јединицама остварио лошији резултат а опозиција у свим јачала, што показује јасан тренд. Иако то не желе да признају у СНСД-у морају схватити да и поред тога што су и даље најјача странка озбиљно су уздрмани значајним падом подршке у бирачком тијелу. Понекад, ипак стидљиво када признају своје слабљење у СНСД-у тврде да је све лоше што се десило у ових шест година приписано њима а све добро њиховим коалиционим партнерима те да су се њихови гласови прелили коалиционим партнерима, што уопште није тачно.

Прије двије године СНСД је у РС освојио 240 хиљада гласова или 38%, док су на овим локалним изборима, и поред 70 хиљада нових бирача који су изашли и гласали, освојили свега 183 662 гласа односно 26,13%. СНСД је за двије године изгубио цијелих 12% подршке бирачког дијела односно око 57 хиљада бирача. Тачно је да су њихови партнери расли али не толико, па је ДНС у односу на 38 547 гласова од прије двије године сада освојио 62 460 гласова или чак 24 хиљаде више док су социјалисти, који су прије двије године имали 26 824 гласа, сада освојили 47 088 гласова и порасли за 20 хиљада гласова. Јасно је да су ДНС и СП-ПУП освојили око 44 хиљаде гласова више док је СНСД изгубио ча 57 хиљада гласова, што показује да се више од 13 хиљада гласова владајуће партије прелило другим странкама.. О коликом броју гласова је ријеч најбоље говори чињеница да је НДС прије двије године, са истим бројем гласова, освојио два директна мандата у Народној скупштини РС.

Са друге стране све опозиционе странке су значајно расле па је СДС на општим изборима освојио 120 хиљада гласова или мање од 19% гласова док је сада добио више од 146 хиљада гласова или око 21% гласова. Јасно је да је СДС порастао са око 2%, али у гласовима то је око 26 хиљада. Порастао је и ПДП који је у односу на ранијих 47 806 гласова сада освојио 62 536 или скоро 9%, односно цијелих 15 хиљада више него раније. И Чавићев ДП са освојених 27 158 гласова поправио је свој салдо за око 5 500 гласова, али и помало заборављени радикали који су са слабашних 15 хиљада сада узнапредовали на око 28 600 гласова или чак 13 хиљада више.

Синхронизовање енергија?

Међутим, када посматрамо радикале ту у обзир узимамо и напредњаке па су они заједно освојили 28 600 гласова док су прије двије године радикали самостално освојили 15 166 гласова а напредњаци 11 384 гласова. Тада су напредњаци остали ван скупштине а радикали добили само једног посланика, док би удруживањем не само остварили сигнергију гласова већ и привукли више од 2 хиљаде нових гласача, што би им донијело солидан број посланика.

Треба споменути и НДС, који није ни власт ни опозиција, а који је са само 13 хиљада гласова прије двије године добио два директна мандата, сада освојио скоро 22 хиљаде гласова односно 9 хиљада више него раније те порастао за око 1 проценат гласова. Тајна раста НДС-а је у чињеници да су у последње двије године формирали више од 20 општинских одбора, углавном од незадовољних из позиције и опозиције, и тиме разгранали структуру на цијелу РС.

Збирно гледано СНСД, ДНС и СП-ПУП прије двије године на општим изборима освојили су заједно 306 098 гласова док су сада добили подршку 290 210 бирача, или око 16 хиљада мање. Са друге стране СДС, ПДП, ДП и СРС-СНС као парламентарне опозиционе странке на општим изборима прије двије године добиле су повјерење 216 096 гласача док су на овим локалним изборима збирно освојили око 265 хиљада гласова односно чак 50 хиљада гласова више. Већ из овога се види да је разлика у гласовима између власти и опозиције за двије године смањена за 65 хиљада гласова, што опозицији даје оправдано очекивање да би за двије године можда могли поразити СНСД и Милорада Додика.

НДС је намјерно издвојен пошто њихов однос према владајућој коалицији није познат али када би се и они приклонили опозиционом блоку, предност би била додатно већа. Треба споменути и бошњачке парламентарне странке, које се у принципу у Републици Српској, увијек приклањају побједнику. СДА је овога пута освојила око 8 хиљада гласова више него прије двије године док је СДП ослабио за пар хиљада гласова. Највећи пад доживјели у СБИХ и СББ који су сведени на ниво маргиналних политичких субјеката у РС.

Посланици

Апсолутни број гласова је свакако значајан, али ипак пресудну услогу у формирању власти одиграју посланички мандати у Народној скупштини РС. Владајући СНСД прије двије године освојио је 28 директних мандата док би сада освојио свега 17 мандата односно 11 мање. Од 11 изгубљених мандата СНСД-у су по три мандата преотели његови коалициони партнери ДНС (у изборним јединицама 1,2 и 4) и СП-ПУП (у изборним јединицама 1, 5 и 6) док би преосталих пет мандата преотела опозиција и то СДС два, по један у другој и трећој изборној јединици, и по један ПДП у трећој и ДП у четврој изборној јединици.

Народна скупштина

Да су ово били општи избори и да су овакви били резултати, владајућа коалиција била би суочена са тешким изазовом. СНСД би умјесто ранијих 37 мандата сада имао само 25 или чак 12 мање, што представља озбиљан ударац. Дио тих мандата преузели би његови коалициони партнери па би Демократски народни савез умјесто шест сада имао девет посланика а социјалисти би умјесто четири добили шест посланика. Ипак, и то показује слабљење рејтинга владајуће коалиције која сада у Скупштини има стабилну већину од 47 посланика док би у овом случају освојили 40 посланика. То би практично значило да СНСД и његови партнери су изгубили седам мандата и да први пут не би могли сами да формирају Владу већ би морали да траже нове партнере.

СДС би у односу на досадашњих 18 освојио 20 посланика, односно повећао за два док би и ПДП освојио нова два па имао 9 умјесто седам посланика. Значајан скок остварила би коалиција напредњака и радикала која би умјесто једног имала четири посланика, и поново се вратила у политички живот РС. Чавићев ДП би имао три посланика, као и прије двије године али их је одмах након избора напустила Славица Јовановић из Братунца па заправо имају два посланика. Јандрићеве пчелице (НДС) би повећали број посланика и сада би имали тројицу.



0 КОМЕНТАРА

  1. Mатематика је чудо. Сјећам се док сам био студент да су двојица колега који су знали добро матаматику расправљали да не мора увијек бити 2+2=4.Када је то тако у математици, како је тек у политици.
    Мислим да ће бити нешто другачији резултати за 2 год.ако буду само парламентарни избори ,јер на локалне излази већи број бирача. Ако буду заједно и локални,а све су шансе да хоће,тад би били приближни овим овогодишњим.Једино мислим да ће НДС падати из више разлога
    Али питање је и шта ће бити у главама лидера парламентарних странака.
    У сваком случају биће врло интересантна утакмица.

Оставите одговор