Кад би локални избори били парламентарни (1)

Прије три седмице у Републици Српској одржани су локални избори након којих су све политичке партије тврдиле да су побједничке. Пише Радован Паповић СДС је прогласио побједу као странка са највише освојених начелничких мандата, СНСД као странка са највећим бројем гласова, ПДП као странка која је задржала позицију треће политичке снаге, ДНС као странка са […]

недеља, октобар 28, 2012 / 10:09

Прије три седмице у Републици Српској одржани су локални избори након којих су све политичке партије тврдиле да су побједничке.

Пише Радован Паповић

СДС је прогласио побједу као странка са највише освојених начелничких мандата, СНСД као странка са највећим бројем гласова, ПДП као странка која је задржала позицију треће политичке снаге, ДНС као странка са највећим растом, СП као странка која је значајно порасла, НДС који је потврдио политичко присуство и ДП који је проширио дјеловање изван Бање Луке и тако сви редом. И мање или више сви су на одређени начин у праву. Иако су локални избори специфични гдје се гласа за родбину, пријатеље, кумове и комшије и доста се разликују од општих избора, ипак показују одређене трендове и односе између странака. Стога, питамо се, какви би резултати били да су ово били парламентарни избори односно да су се бирали посланици у Народној скупштини РС.

Изборна јединица 1

У изборној јединици која обухвата крајњи сјевер и сјеверо-запад Републике Српске, владајући СНСД је остварио апсолутну побједу са освојених 42 520 гласова или око 30% гласова док га слиједи СДС са 27 960 гласова или око 20% гласова. Очигледно да је СНСД побиједио СДС са скоро 15 хиљада гласова или 10-ак процената, али у поређењу са прије двије године СНСД је изгубио 12 хиљада гласова а СДС добио пет хиљада, чиме је разлика између СНСД-а и СДС-а смањена за око 13 процената са некадашњих 23,5% на данашњих свега 10%.

Трећа странка по снази у овој јединици је, баш као и прије двије године, ДНС са освојених 17 980 гласова или око 12,5% што представља раст од око 4 600 гласова или више од 3,5%. Далеко иза њих је ПДП са 12 538 гласова или око 9% што представља раст од 2 000 гласова или више од 1% гласова. Политичко присуство у овој регији потврдила је и Странка демократске акције са освојених 6 328 гласова или око 4,5% гласова што је раст од око 1 800 гласова или око 1,2% гласова. Значајан раст у овој регији остварила би и коалиција СП-ПУП са 7 650 гласова или око 5,5% гласова што је више него дупло повећање пошто су социјалисти и пензионери свој резулат увећали за чак четири хиљаде. Наставак свог стрмоглавог пада наставили су радикали и напредњаци са 6 236 гласова или око 4% гласова што је слабије за више од 1100 гласова у односу на прије двије године. Ипак, коалиција радикала и напредњака и поред слабијег резултата у односу на двије године (када су наступили самостално) обезбиједила би им посланички мандат.

Очигледно је да је у овој изборној јединици СНСД, иако је остао најјача странка, значајно ослабио са чак 12 хиљада гласова мање док су и опозициони СДС и ПДП али и владајући ДНС и СП значајно ојачали. Обзиром да је СНСД ослабио за око 12 хиљада гласова а његови коалициони партнери ДНС и СП-ПУП ојачали за око 9 хиљада гласова, скоро 3 000 гласова прелило се опозиционим странкама.

Прије двије године у овој изборној јединици СНСД је освојио 6 а СДС три посланичка мандата, док би данас СНСД освојио свега четири, односно изгубио два, а СДС би задржао три мандата. ДНС би освојио два умјесто једног прије двије године; ПДП и СДА би поново освојили по један мандат док би и СРС-СНС и СП-ПУП освојили један мандат, иако га раније нису имали, али један мандат би изгубио СДП. Гледано у мандатима СНСД је изгубио два које су освојили СП-ПУП и ДНС а опозиционе СДС и ПДП су освојиле исти број мандата баш као и СДА док би умјесто СДП-а један мандат припао СРС-СНС.

Изборна јединица 2:

Изборна јединица у којој се налази и Бања Лука, такође је припала СНСД-у који је освојио 42 319 гласова или око 32% гласова, што у односу на прије двије године представља пад од чак 15 300 гласова или око 12% гласова мање. Далеко иза СНСД-а су СДС са 17 025 гласова или око 13% гласова, ДНС са 15 367 гласова или око 11,5% гласова, ПДП са 13 712 гласова или око 10,5% гласова и СП-ПУП са 12 618 гласова или око 10% гласова. СДС у овој изборној јединици напредовао је за око 4 хиљаде гласова и постао друга по снази партија, иако је био трећи на прошлим изборима. Најзначајнији напредак остварио је ДНС који је освојио 6 хиљада гласова више и постао трећа по снази политичка партија док ПДП има највише разлога за незадовољство пошто су освојили приближно исто гласова као и прије двије године али тада су били друга а сада четврта странка по снази.

СП-ПУП су још један од побједника у овој регији пошто су освојили око 5 200 гласова више него прије двије године а разлога за задовољство имају и ДП и НДС који су порасли за око 1 500 односно 2 500 гласова. Очигледно је да је СНСД изгубио око 15 300 гласова до су његови коалициони партнери СП-ПУП и ДНС порасли за око 11 300 гласова што значи да се око 4 000 гласова владајућег СНСД-а прелило опозционим странкама.

Прије двије године СНСД је у овој јединици освојио 6 а данас би добио четири посланика; док би СДС и ДНС дуплирали посланике са 1 на 2. Овдје је по први пут очигледно да је СДС „откинуо“ једног СНСД-овог посланика, пошто социјалисти и пензионери и поред раста броја гласова нису успјели да дођу до другог мандата. Исти број посланика као и прије двије године освојили би СП-ПУП, НДС, ДП и ПДП.

Изборна јединица 3

Ако сте мислили да је СНСД ослабио у прве двије изборне јединице гдје је остао најјача странка али изгубио око 27 000 гласова, шта тек рећи за изборну јединицу три која обухвата добојску регију гдје СНСД не само да је ослабио већ је водећу позицију препустио опозиционом СДС-у. Иако је прије двије године побиједио са око 11 хиљада гласова више од СДС-а, сада је СНСД доживио прилично убједљив пораз.

СДС је најјача политичка партија са освојених више од 30 хиљада гласова или око 28% гласова што представља раст за скоро 9 500 гласова, док истовремено СНСД са освојених 25 000 гласова или око 23% изгубио је скоро 6 000 гласова. Практично за само двије године СНСД је предност од 11 хиљада гласача претворио у заостатак од 5 хиљада гласова.

И док је СНСД слабио његови коалициони партнери су јачали, али много мање него у првој и другој изборној јединици, па је СП-ПУП са 8 707 гласова или 8% трећа снага која је порасла за 3 700 гласова док је ДНС са освојених 6 000 гласова или 5,5% напредовао за око 1 200 гласова. Очигледно је да СНСД-об губитак од 11 хиљада, ДНС и социјалисти надокнадили за непуних 5 хиљада што значи да се више од половине тих бирача или око 6 000 прелило опозиционим странкама.

Значајно је ојачао и ПДП који је освојио 6 567 гласова или око 6% што представља раст од 2 500 гласова, а НДС са освојених 6 015 гласова или 5,5% потврдио је рејтинг у овој јединици и порастао за око 1 200 гласова. Занимљив је и СДП који је премашио коту од 5 000 гласова и једино у овој изборној јединици задржао значајне присуство у политичком животу Републике Српске.

Прије двије године СНСД је имао дупло више посланика од СДС јер је однос снага био 4:2 али од тада је СНСД преполовио број својих посланика пошто су освојили само два док је СДС повећао број посланика па би сада освојио 3. По један мандат као и прије двије године освојили би СП-ПУП, ДНС, НДС и СДП али би један мандат освојио и ПДП, за разлику од прије двије године, када нису освојили мандат. Дакле, и овдје је опозиција значајано профитирала на рачун СНСД-а одузевши им два мандата, и то по један СДС и ПДП.



0 КОМЕНТАРА

  1. Lijep način za osvrt na izbore u RS-u, nekoga ko je nezavistan i ko hladne glave može posložiti stvari ovako. Mislim da se ne mogu, ama baš nikako porediti karakteri lokalnih i opštih izbora, ali je činjenica sa u RS vlada neka čudna klima koja lagano i ohrabruje.
    Tačnije, počeo sam da vjerujem u ljude, jer 07 oktobra su dokazali da misle SVOJOM glavom, i to je garant promjena.

  2. Ne bi valjalo da nemamo nadu za preokret. Vidim ,a predosjecanja me nisu cesto lagala, da ce lopovi u cuze, jer su uradili sta je trazeno od njih, i vise. Traze fasisti nove snage, ovakve tesko da ce ikada naci. Ovakve majke vise ne radja.
    Raspasce se neke partije, u svakom slucaju bice minorne. Nesto ce i bilogija da uradi, nesto herc, nesto ostale bolesti. Viite li u kakvoj panici su: sada lizu dupe i „idiotima i politickim pobacajima“,strah im ne da minute mirnog sna , zbog cega uz njih nosaju pokretne apoteke.

  3. Статистичка анализа је вјероватно тачна и коректна.Нисам сабирао цифре јер човјеку вјерујем и поштујем вријеме које је издвојио да нам предочи статистичку слику.Ипак, за правилан закључак је потребно знати односе: појединачног (кандидат) ), посебног (групе рођака, пријатеља, кумова, чланова бирачких одбора, посматрача итд.) и општег (политичка странка са својом инфраструктуром, медијском и робоновчаном логистиком). Е, управо ти односи (Хегел је то знао) чине статистику сувише релативном за ваљан закључак. Шта ће бити за двије године не би знао ни Хегел, али у сваком случају статистичка анализа господина Паповића заслужује поштовање. Уосталом, нигдје из анализе није наметнуо закључак: Како ће и шта ће бити!Када би се појава и суштина поклапале наука би нам била сувишна.

Оставите одговор