Једни о другима (и трећима): Како извјештавају дневни листови

Институт за друштвена истраживања Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци, у партнерству са Представништвом Фондације Конрад Аденауер у Босни и Херцеговини, 27. новембра 2014. године је организовао други округли сто "Једни о другима кроз медијску призму". Истраживачки тим на пројекту је представио резултате за други мјесец у којем су анализирани Глас Српске, Дневни Аваз […]

петак, новембар 28, 2014 / 11:05

Институт за друштвена истраживања Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци, у партнерству са Представништвом Фондације Конрад Аденауер у Босни и Херцеговини, 27. новембра 2014. године је организовао други округли сто "Једни о другима кроз медијску призму".

Истраживачки тим на пројекту је представио резултате за други мјесец у којем су анализирани Глас Српске, Дневни Аваз и Дневни лист. Задатак пројекта је утврђивање позиције ових медија када је у питању извјештавање о темама из другог ентитета, са циљем да се анализира њихова улога у процесу помирења у Босни и Херцеговини. Најважнији резултати су представљени квантитативном анализом, а у другом дијелу догађаја представљени су неки значајни примјери негативног извјештавања.

На примјер, просјечан број текстова у Гласу Српске о темама из Федерације БиХ је шест, док Дневни Аваз дневно објављује просјечно једанаест текстова из Републике Српске. Исто тако, у анализираном периоду (23. октобар – 22. новембар) забиљежен је тачан број негативног односа медија према теми из другог ентитета: у Гласу Српске било је 12 таквих примјера, у Дневном Авазу 14, у Дневном листу седам. Истраживачи су истакли неке тенденције, као што је разлика у извјештавању у односу на први мјесец анализирања који је обухватао и предизборну кампању гдје је примијетан пад броја текстова о другом ентитету (укључујући и негативна извјештавања) у сва три анализирана дневна листа.

Округли сто је организован у оквиру пројекта под називом „Медији у процесу помирења: покривање друштвених дешавања“, који реализује Институт за друштвена истраживања Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци у партнерству са Представништвом Фондације Конрад Аденауер у Босни и Херцеговини. Циљ пројекта јесте у томе да се истакне значај објективног медијског извјештавања у процесу помирења у Босни и Херцеговини. Циљ истраживања је да преиспита и апострофира значај непристрасног и објективног медијског извјештавања у процесу помирења кроз квантитативну и квалитативну анализу различитог медијског приступа истим друштвеним дешавањима у БиХ, креирању слике о остала два народа и другом ентитету. Истраживали смо начин на који поменути дневни листови у назначеном временском периоду своје читаоце обавјештавају о политичким, друштвеним и културним дешавањима из другог ентитета, каква је заступљеност таквих текстова, њихов положај у новинским издањима, начин опремања и илустровања, избор саговорника, закључци и поруке коментатора, наглашавајући компаративни приступ истим догађајима кроз информативне и аналитичке жанрове. Додатно, кроз пројекат ће се истражити да ли анализирани медији доприносе повећању етничке дистанце између Бошњака, Срба и Хрвата и повећању сензационализма у медијима.

Учесници округлог стола су били представници уредништва дневних новина штампаних и електронских медија у Босни и Херцеговини, те истраживачи и студенти Факултета политичких наука Универзитета у Бањој Луци.



0 КОМЕНТАРА

  1. Гледај како нико не смије ништа рећи кад су АДЕНАУЕРОВИЋИ у питању на Фронталу, ево видите не смије ни ЗОРА која припада јединој хуманој организацији која мисли вијекове унапријед, наравно ради се о ЕГП(савезу зелених партија Европе) без којих се ни једна одлука о виталним питањима по питању привреде и развоја не може донијети.

    Наравно да ту отпада војно крило ЕУ.

    Чуди ме да Слободна(фашистичка) босна није била на обради, од десет ударних текстова, девет је (сви фашистички) о србима из Србије и РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ.

  2. ratio,

    шта ја имам са тим гдје су гостовали мој уважени Савановићу?

    Иначе кад си се већ јавио, да ти кажем да имам респект према твојим, сигуран сам искреним намјерама да се нешто конкретно у овом друштву уради.

    Наравно да је ЗОРА отворене за разговоре и сарадњу са тобом и таквим, спремни смо ми на сарадњу и са АДЕНАУЕРОВИЋИМА, али да слушају шта им се каже у СРПСКОЈ РЕПУБЛИЦИ.

    Имају двије школе тренутно у Српској, школе које ће обиљежити будуће деценије на овим просторима.

    Једна је школа ЗОРЕ(зеленог одрживог развоја,ПАРТИЈЕ-ПОКРЕТА који окупља и окупиће сва Удружења грађана око наше идеје, идеје која је одраз поштовања нас међусобно у БиХ, сарадње са ЕУ и свима у свијету на узајамном уважавању) и друга АДЕНАУЕРОВИЋА(,школа која окупља НВО-невладине организације и политичаре без интегритета), једна од те двије школе ће побиједити.

    Знам да ће неки који се сад питају у Српској и Федерацији рећи:“А ГДЈЕ СМО МИ?“

    Одговор им ти дај професоре, знам да га знаш, ја нисам тамо гдје се кроји судбина свијета, па и нас овдје, ја сам овдје да спријечим да се не облачи лоше и тијесно одијело мом народу, па и мојим комшијама у Федерацији.

    Једна је ствар сигурна, обије школе су за сарадњу, поготово са ЕУ, бар ја тако видим ове друге, за ЗОРУ, њену идеју, програм и визију СРПСКЕ за пет деценија унапријед се зна све,нема код нас тајни.

    Поздрав.

  3. Komparirati Glas Srpske i Avaz (dva uskopolitički i interesno vezana medija) je upravo smiješno. U Avazu posljednjih pola godine nećete naći tekst koji ozbiljno kritikuje vlast Srpske iz prostog razloga što Radončić ostavlja prostor za nekakvu buduću (pa i postojeću) saradnju sa Miloradom Dodikom. Tako i u glasu nećete naći ništa šta bi uticalo na političku poziciju Radončića.

    Ukoliko su ovi „istraživači“ htjeli da dobiju nekakve podatke o tome kako mediji izvještavaju o „drugima“ pa trebalo je da uobzire Slobodnu Bosnu, da „izračunaju“ koliki udio tekstova tog medija se odnosu na stanje i dešavanja u Srpskoj. Ne, oni su uzeli Avaz koji samo prenosi „policijske biltene“ i izjave potparola institucija. Jedino o čemu „revnosno“ izvještavaju jesu dešavanja oko ratnih zločina i to iz prostog razloga što to ne „dotiče“ aktuelnu vlast u Srpskoj. Ako pratite Avaz – steći ćete utisak da je Srpska uređenija od Njemačke ili Norveške, no, pogledajte Slobodnu Bosnu i pomislićete da se ta dva medija (Avaz i SB) nalaze na dva različita kontinenta, a nikako u istom gradu…

    Eh da, pitam se da li Glas Srpske uopšte neko čita????

  4. ribar, 28.11.2014. 21:40:44

    Sad uočih da ste se i vi „bavili“ Slobodnom Bosnom…

    Vidite, da imam kakvog uticaja u ovoj zemlji i Nezavisne Novine i Slobodnu Bosnu bih zabranio i krivično gonio zbog promovisanja upravo fašističkih ideja (kakve vi pominjete). Možda u tekstovima i nećete naći osnov za takve sankcije, ali ono šta ova dva medija SVJESNO čine (ili dozvoljavaju) u dijelu komentara čitalaca je čisti fašizam, promovisanje etničke i vjerske mržnje i pozivanje na novo krvoprolice. Ova banjolučka „prdačina“ od Fakulteta političkih nauka trebalo je da istraživanje usmjeri na taj segment društvene opasnosti (komentare čitalaca Nezavisnih i SB, pa i pojedinih portala). Neshvatljivo je da ovoj „visoko obrazovnoj ustanivi“ promiče de facto postojanje fašizoidnog ponašanja!

    Pozdrav!

  5. Рибар, конкретан и смислен одговор на питање нисам ни очекивао. Заборави.

    Него, ти тврдиш да имаш анонимне дојаве о идентитету свих коментатора.
    Како смо ми који овдје основано критикујемо режим и стање у друштву, већ довољно обесправљени, понижени и угрожени, ја не видим никакав проблем у томе и да се зна ко је ко, јер не видим шта то могу изгубити.
    Проблем је у томе што ти НЕ ЗАНАШ ко је ко, а лажно прозивање људе може довести у разне неугодне ситуације.
    Нпр. ја сам се критички осврнуо на курс којим Кецмановић води Факултет политичких наука у Бањој Луци, а колико ми је познато проф. Савановић ради управо на том факултету. Човјека лично не познајем, али према процјени коју сам стекао на основу његових јавних наступа, дјелује ми као сасвим пристојан и достојанствен момак и тешко ми је и помислити да би под некаквим псеудонимом критиковао надређеног и установу у којој ради. Убијеђен сам да оно што му има рећи то лично и саопшти.

    Дакле (због коректности према човјеку) информишем те да НИСАМ Савановић.

  6. Примио сам к знању професоре.

    Који ти хоћеш смислен одговор на твоје питање?

    Мислим да сам био потпуно јасан,понављам: Убудуће ће постојати само двије врсте политичара у Српској, двије школе, једна која има идеју, став и одгаја младе политичаре родољубе стасале кроз рад Удружења Грађана из Српске окупљене око покрета ЗОРЕ, политичаре са интегритетом који говоре језике,политичаре менаџере и дипломате који ће знати да сарађују са свима у свијету и воде одговорну националну политику у име свих грађана Српске, посљедично и БиХ.

    Ддуга школа политичара без интегритета из разних НВО и половних партија које ће већином нестати за четири године до шест година.

    Питао си ме имам ли ја лично став око овог „умовања“ на Филозофији, ево јасног става и одговора.

    Поздрав.

    П.С.Милионе су уложили у пропалу опозицију и јалове медије да би промијенили власт у Српској, баш се питам какав им је био интерес бацати паре на губитнике, да није само демократија?

    Ако је само демократија и владавина права за сам да помогну, тада нису морали уложити десетине милиона задњих година у разне НВО, аналитичаре и професоре, као и политичаре без интегритета.

    Довољно им је било да су јавно дали ЗОРИ један милион еура прије годину да са својом позитивном енергијом,и коректним односом са свима донесе нову причу-наду народу и освоји са својим партнерима бар 15 посланичких мандата.

    Тиме први пут доведе нове идеје и нове људе у парламент Српске после 20 година политичког тамновања, тамновања које је коштало наше грађане десетине милијарди еура штете.

    Сад не би био проблем већине ни у Српској, ни на нивоу БиХ,морали би уз нас сви који желе истинске промјене и напредак, била би једна и јасна прича, консензус око свих питања и рокови да се и Српска и Федерација изваде из овог безнађа.

    За то мој РАЦИО треба поред памети имати организаторске способности, велику храброст и харизму,баш све оно што бар досадашњи АДЕНАУЕРОВИЋИ немају.

    Ево овај коментар ће многи схватити на свој начин, мада је јасан, како год, наводна је демократија, свако има право да мисли.

  7. Jedino šta se originalno i smisleno pojavilo na „političkom nebu“ i Srpske i BiH-e u zadnih 25 godina jeste Ekološka partija.

    Znam da se mnogi neće složiti sa mnom, no, ja iznosim svoje mišljenje i u tom kontekstu me pretjerano ne brine šta misle drugi. Ono šta poštujem u odnosu na Nikolu Lazarevića jeste IDEJA da politički organizuje građane oko jednog od najvažnih aspekata funkcionisanja modernih društava (kakvima i mi težimo).

    Mogu drugi Nikolu omalovažavati ili šta im drago činti, no, ono šta ostaje jeste da je on RODONAČELNIK jedne nove, originalne i smislene ideje, kakva će u ovoj zemlji svakako zaživjeti. Čak i ako neke druge osobe na toj ideji uspiju ostvariti političke benefite, neće moći pobjeći od činjenice da je upravo on u ovoj zemlji rodonačelnik ideje kakvu propagiraju. U današnjem vremenu IDEJA je nešto šta jedino vrjedi, šta donosi konkretne koristi i nosiocu ideje i društvu, i to je ono krucijalno šta poštujem kod Nikole.

    Sad, moram nešto reći i o kontinuiranim napadima na Nikolu kakve jednostavno ne možemo a da ne primijetimo. Žalosno, ali kroz istoriju je to nebrojeno puta dokazano, ljudi su spremni prihvatiti nove ideje tek nakon što njihove rodonačelnike unište, razore i „sahrane“. Kad još k toe dodamo političke mašinerije kakvima drugi politički akteri raspolažu, a u pravilu se boje novih ideja, onda napadi na Nikolu Lazarevića su poprilično razumljivi.

    Da ne bi bilo zabune, nike Nikola Lazarević izmislio ekološke pokrete, niti ekologiju, ali ponavljam – PRVI je takvu ideju politički organizovao na ovim prostorima i zato tvrdim da je to jedino originalno i smisleno šta nam se dogodilo u zadnjih četvrt vijeka.

    Jedan od mojih prvih komentara na ovom portalu bio je vrlo sličan ovom, a jedino šta želim reći jeste da se od tada ništa nije promijenilo.

Оставите одговор