Једнаки поручују: Нема санкција за национално неизјашњавање на попису

Коалиција "Једнакост" изражава забринутост због начина на који надлежне институције информирају јавност о Попису становништва, домаћинстава и станова 2013. Тако се у најновијој изјави директорице Федералног завода за статистику Хидајете Бајрамовић, без икаквих додатних објашњења правне материје о којој се говори, наводи да су „у Закону о попису становништва предвиђене прекршајне санкције за грађане који […]

петак, јул 26, 2013 / 16:05

Коалиција "Једнакост" изражава забринутост због начина на који надлежне институције информирају јавност о Попису становништва, домаћинстава и станова 2013.

Тако се у најновијој изјави директорице Федералног завода за статистику Хидајете Бајрамовић, без икаквих додатних објашњења правне материје о којој се говори, наводи да су „у Закону о попису становништва предвиђене прекршајне санкције за грађане који нетачно одговоре на питања током октобарских пописа и да се те санкције крећу од 100 до 10.000 марака“.

Ова изјава дата је без навођења изузетно релевантне информације да на питања о етничком/националном и вјерском изјашњавању, која су у највећем фокусу јавности, грађани_ке имају право да се не изјасне, те да у случају ових питања, као и питања о матерњем језику, не постоје тачни или нетачни одговори, а самим тим ни санкције које прописује Закон о попису становништва, домаћинстава и станова у Босни и Херцеговини 2013. године.

Поред тога, уз информацију о прекршајним санкцијама предвиђеним за грађане_ке, није јавности предочен и податак да Члан 44. истог Закона предвиђа новчане казне и за лица која противно вољи лица обухваћеног пописом утичу на то лице да се против своје воље изјасни о етничкој или националној припадности или вјери, као и за службене особе које непрописно обављају своје дужности, или не чувају као службену тајну све податке који се односе на личне, породичне и имовинске прилике особа које се пописују.

Питања изјашњавања о вјери и етничкој/националној припадности од почетка су у фокусу јавности и око њих се већ увелико воде кампање које задиру у право на слободно изјашњавање и стварају атмосферу страха и неповјерења у сам пописни процес. У таквој атмосфери, овакав приступ информирању јавности уноси додатно неповјерење и обесхрабрује грађане и грађанке да на ова деликатна питања одговоре без страха и притисака.

Надлежне институције, које су и уочи пробног пописа пропустиле о њему адекватно и потпуно информирати јавност, оваквим поступањем додатно нарушавају сопствени кредибилитет и повјерење у легитимност пописног процеса. Томе такођер доприносе и све чешће вијести о томе да се ни процес ангажовања пописивача не одвија у складу са законским увјетима за обављање овог посла, као и извјешћа о томе да се приликом формирања пописних комисија не поштују законом прописана правила.

Истичемо да највиши стандарди поштовања људских права морају бити гарантирани у свим аспектима пописног процеса, па тако и у информирању јавности од стране службених лица и институција. Апелујемо на све судионике у овом процесу да озбиљно схвате своју улогу у исправном и потпуном информирању јавности о пописном процесу и да се у својим јавним иступима придржавају професионалних стандарда, јер у супротном доприносе стварању атмосфере страха и неповјерења у вези са сигурношћу и легитимношћу самог пописа.

…………

УГ “Зашто не”, Сарајево; Грађански фронт Осталих, Мостар; Омладински покрет Револт, Тузла; Оштра нула, Бања Лука; Сарајевски отворени центар; АЦИПС, Сарајево; Иницијатива младих за људска права, Сарајево; Центар за младе КВАРТ, Приједор; УНСА Гето, Бања Лука; Центар за заступање грађанских интереса, Сарајево; Центар за Грађанску сурадњу, Ливно; Удружење Ромска суза, Сребреница; Асоцијација студената Правног факултета, Тузла; Центар за животну средину, Бања Лука; Фондација за креативни развој, Сарајево; ОКЦ Абрашевић, Мостар; Удружење младих Босанаца и Херцеговаца у Норвешкој Стећак, Осло; Европски истраживачки центар, Сарајево; Фондација ЦУРЕ, Сарајево; Центар за политичке студије, Сарајево; Лига антифашиста југоисточне Европе; УГ Пламен наде, Живинице; Покрет за европску културну сарадњу, Тузла; Фондација Екипа, Сарајево.



Оставите одговор