Јапан због старења популације испада из лиге развијених земаља

Јапан би до 2050. могао да испадне из лиге развијених земаља, будући да смањење и старење популације, као и успоравање продуктивности утичу на слабљење његове економије, наведено је у данас објављеном извјештају Института за јавну политику 21. века. У извјештају се наводи да ће осипање радне снаге, узроковано хронично ниском стопом наталитета, заједно са мањим […]

четвртак, април 19, 2012 / 17:19

Јапан би до 2050. могао да испадне из лиге развијених земаља, будући да смањење и старење популације, као и успоравање продуктивности утичу на слабљење његове економије, наведено је у данас објављеном извјештају Института за јавну политику 21. века.

У извјештају се наводи да ће осипање радне снаге, узроковано хронично ниском стопом наталитета, заједно са мањим уштеђевинама и слабијим инвестицијама повући надоле некада снажну економију, преноси агенција АФП.

Ова аналитичко-савјетничка организација, која сарађује са јапанском привредном федерацијом Кеиданрен, тврди да ће јапанска економија у једном тренутку у 2030-им почети да слаби, чак и уколико продуктивност достигне просјечан ниво светских водећих економија.

Јапански бруто домаћи производ (БДП) ће у 2014. бити мањи од БДП-а Индије, док ће до 2050. „у значајно мјери” изгубити своје економско присуство.

Јапанска економија је, прије него што је прошле године претекла Кина, била друга највећа економија свијета.

Према најмрачнијем сценарију, њена економија ће наставити да слаби због погоршања фискалних услова, будући да ће њен БДП потонути до тачке према ком се више не може налазити међу најразвијенијим свијетским економијама.

Међутим, будућност не мора да буде тако страшна и тмурна, јер када би законодавци могли да до 2040. повећају учешће жена у радној снази на истом нивоу као што је то урађено у Шведској, Јапан би ипак до 2050. могао бити четврта највећа свијетска економија.

Јапан је у лигу свијетских економија ушао 70-их и 80-их година прошлог вијека, али је крајем 80-их преживио пуцање берзанског мехура од кога се до данас није опоравио.

Године анемичног раста и неуспјешних акција узастопних влада оптеретили су Јапан јавним дугом који је двоструко већи од бруто домаћег производа, уз упозорења аналитичара да само већи порески приходи или смањења трошкова могу премостити тај мањак.

Јапанска популација већ је у опадању због ниске стопе наталитета и готово непостојећих нивоа имиграције.

Према последњем извештају владе, објављеном почетком ове године, очекује се да би бројност јапанског становништва у наредних 100 година могла бити смањења за чак двије трећине.



Оставите одговор