10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином17:16 Швајцарска скупштина, против слања додатне помоћи режиму у Кијеву

Извршена прва трансплатација вјештачког органа

Прва трансплантација вјештачког органа у свијету извршена је на универзитетској болници у Стокхолму, гдје су хирурзи једном пацијенту уградили синтетички душник обложен његовим матичним ћелијама. За ову операцију није био потребан донатор, а не постоји ризик да ће вјештачки орган бити одбачен. Хирурзи наглашавају да вјештачки душник може да буде направљен за само неколико дана. […]

четвртак, јул 7, 2011 / 20:46

Прва трансплантација вјештачког органа у свијету извршена је на универзитетској болници у Стокхолму, гдје су хирурзи једном пацијенту уградили синтетички душник обложен његовим матичним ћелијама.

За ову операцију није био потребан донатор, а не постоји ризик да ће вјештачки орган бити одбачен. Хирурзи наглашавају да вјештачки душник може да буде направљен за само неколико дана.

Пацијент стар 36 година, који болује од рака, осјећа се добро мјесец дана послије трансплантације.

Ову пионирску операцију водио је професор Паоло Макијарини из Шпаније.

Он је изразио наду да би иста техника могла да буде примијењена у лијечењу деветомјесечног дјетета из Кореје које је рођено са деформисаним душником.

Професор Макијарини има десетогодишње искуство у трансплантацијама душника, али за све досадашње операције био је потребан донатор.

Кључ нове технике је у прављењу идентичне реплике пацијентовог душника, због чега није потребан донаторски орган.

Да би се то постигло, британски стручњаци добили су тродимензионалне снимке пацијента из Африке Андемаријама Теклесенбета Бејена. Овај студент геологије тренутно живи на Исланду.

Научници са Универзитетског колеџа у Лондону су уз помоћ ових снимака направили савршену стаклену копију пацијентовог душника, која је потом обложена матичним ћелијама узетим из Бејенеове коштане сржи.

Након два дана, милиони ситних рупа у порозној површини душника биле су попуњене пацијентовим сопственим ткивом и вјештачки створен орган је могао да буде уграђен.



Оставите одговор