Извјештај ЕК: Најдраматичније неформирање Савјета министара и не постојање буџета

Извјештај Европске комисије о напретку БиХ рефлектоваће ситуацију у земљи у којој није било великог прогреса у посљедњих годину дана, рекао је високи функционер Европске комисије у разговору с бриселским дописницима. Најдраматичнији минус јесте то што није основан Савјет министара БиХ и није одобрен буџет, рекао је високи функционер Европске комисије уочи сутрашњег објављивања Извјештаја […]

уторак, октобар 11, 2011 / 22:59

Извјештај Европске комисије о напретку БиХ рефлектоваће ситуацију у земљи у којој није било великог прогреса у посљедњих годину дана, рекао је високи функционер Европске комисије у разговору с бриселским дописницима.

Најдраматичнији минус јесте то што није основан Савјет министара БиХ и није одобрен буџет, рекао је високи функционер Европске комисије уочи сутрашњег објављивања Извјештаја о напретку за БиХ.

Он је поменуо и да нису донесени закони о државној помоћи и попису становништва, нити неопходне промјене у веома битном питању одлуке "Сејдић – Финци".

"То је заиста врло велики минус… То је зато јер још нису одлучили да европска агенда буде њихова сопствена агенда", рекао је европски функционер, додавши да су зато у шали у Европској комисији Извјештај о напретку БиХ звали "извјештај о стагнацији".

Али, рекао је он, постоје позитивни помаци који су, такође, забиљежени у Извјештају о напретку.

Најважније је да је ЕУ у марту направила драматичан заокрет према БиХ, а у сржи тог заокрета су појачано присуство и стварни интерес за БиХ. "За разлику од раније, сад јасно видимо пред собом стазу", рекао је саговорник из Европске комисије.

Први и врло важан корак је долазак европског представника Петера Соренсена који је већ почео активно да ради. Примјер његовог ангажовања је помоћ у рјешавању проблема око ИПА фондова. Сада ће та област бити уређена на начин да се наредне године неће поновити нешто слично, рекао је високи функционер.

Други важан корак и позитиван аспект у БиХ је отварање структурног дијалога о правосуђу.

"Покренули смо структурни дијалог као одговор на застој. Али, наша идеја јесте да методу из процеса преговора о проширењу, примијенимо сада у БиХ. Сви су укључени у структурни дијалог. Ми сада анализирамо постојећи систем, а задатак нам је двострук – да ојачамо правни систем и да га направимо компатибилним европским стандардима", одговорио је високи функционер на питање Срне о томе што се ЕУ нада да ће постићи структурним дијалогом у БиХ.

Он је поновио да структурни дијалог успјешно напредује и да није немогуће да буде проширен и на друге области.

Иако је поновио констатацију да је изразито неповољно да годину дана након избора није формиран Савјет министара БиХ, он је рекао да, ипак, партије у БиХ никада нису биле ближе ЕУ агенди.

"Никада нисмо били ближи томе да се оформи Савјет министара који ће прихватити ЕУ агенду као своју", рекао је високи функционер уочи сутрашњег објављивања извјештаја о напретку за БиХ и друге кандидате и потенцијалне кандидате.



Оставите одговор