Изјашњавање о резолуцији о трговини људским органима

Парламентарна скупштина ОЕБС-а требало би данас да се изјасни о резолуцији којом је предвиђено формирање независног истражног тијела, које ће се бавити случајевима трговине људским органима на Косову и Метохији. Одбор за демократију, људска права и хуманитарна питања Парламентарне скупштине ОЕБС-а једногласно је јуче прихватио нацрт резолуције о борби против нелегалне трговине људским органима, допуњен […]

субота, јул 9, 2011 / 13:02

Парламентарна скупштина ОЕБС-а требало би данас да се изјасни о резолуцији којом је предвиђено формирање независног истражног тијела, које ће се бавити случајевима трговине људским органима на Косову и Метохији.

Одбор за демократију, људска права и хуманитарна питања Парламентарне скупштине ОЕБС-а једногласно је јуче прихватио нацрт резолуције о борби против нелегалне трговине људским органима, допуњен амандманима којим је избрисана одредница о истрази са "мандатом УН", али је као компромисно рјешење уз Еулекс у истрази наведен и Унмик.

Српска страна није успјела да сачува оригинални текст, у којем се тражи да истагу проводи УН. Ипак, нису усвојени ни амандмани да се УН у потпуности искључи из посла, али су Американци и Њемци излобирали да прође приједлог да истрагу воде Еулекс и Унмик.

Шефица српске делегације Сузана Грубјешић рекла је да је српски тим, ипак, задовољан, јер ће УН, преко Унмика, "остати у причи".

Она је током расправе тврдила да Еулекс није способан за истрагу, јер нема право да истражује ван Косова и Метохије.

Иначе, у Београд је требало да допутује извјестилац Савјета Европе Дик Марти, који је ових дана изјављивао да нема информацију да је Еулекс почео са истрагом. Марти је рекао да је позив ОЕБС-а добио са закашњењем и да, с обзиром на претходно заказане обавезе, неће моћи да учествује у овој дебати.

Специјални извјестилац Савјета Европе је поред тога изразио наду да ће "бити откривена права истина о нестанку веома великог броја људи којима се изгубио сваки траг од сукоба на Косову.

Марти се нада да ће дебата у Београду бити успјешна и поздравља све иницијативе које имају за циљ провођење резолуције 1782 (2011), коју је 25. јануара усвојила Парламентарна скупштина Савјета Европе, о "истрази навода о нехуманом третману људи и незаконитој трговини људским органима на Косову".



Оставите одговор