Избори у Бугарској и Пољској
У Бугарској се данас одржавају избори за локалне органе власти, док Пољаци бирају нову владу. Бугари на изборима на 12.314 бирачких мјеста данас бирају 3.192 представника власти општина и села, као и одборнике у локалним парламентима. Право гласа има 6.363.761 грађана уписаних у бирачке спискове. За градоначелника Софије пријављен је 21 кандидат, саопштила је Централна […]
У Бугарској се данас одржавају избори за локалне органе власти, док Пољаци бирају нову владу.
Бугари на изборима на 12.314 бирачких мјеста данас бирају 3.192 представника власти општина и села, као и одборнике у локалним парламентима.
Право гласа има 6.363.761 грађана уписаних у бирачке спискове.
За градоначелника Софије пријављен је 21 кандидат, саопштила је Централна изборна комисија.
Паралелно са одржавањем избора за локалне органе власти, организован је и национални референдум о томе да ли грађани подржавају и електронско изјашњавање на изборима и референдумима.
Изборе ће пратити велики број невладиних организација.
Пољски конзервативци фаворити
У Пољској се данас одржавају парламентарни избори и резултати посљедњих анкета показују да конзервативна опозиција има највише шанси за побједу.
Резултати анкета показују да странка Закон и правда /ПиС/ има подршку од 32 до 40 одсто гласача и да води испред Грађанске платформе /ПО/, на чијем је челу премијер Ева Копач и која има подршку од 24 до 28 одсто.
ПиС су задржали предсједничку функцију побједом Андреја Дуде у мају.
Аналитичари истичу да је и одлазак Доналда Туска на функцију предсједника ЕУ изазвало проблеме за његову партију ПО и да је тиме отворен пут за побједу партији ПиС-у осам година након што су прешли у опозицију.
Према наводима аналитичара, велики број Пољака незадовољан је лошим економским условима и сматрају да се бенефиције дијеле на непоштен начин. ПиС је добила највише подршке у руралним дијеловима Пољске и оних који су у блиским односима са Римокатоличком црквом.
ПО је захваћен бројним проблемима и велики број министара нашао се у прошчогодишњем скандалу око прислушкивања. Крајем седмице замјеник министра правосуђа Моника Збројевска добила је отказ јер је оптужена за управљање аутомобилом у алокохолисаном стању.
Избјегличка криза била је једна од главних тема предизборних кампања. Владајућа структура се сагласила да прими 7.000 миграната, али су опозиционе странке биле против тога.