Изашао други број Његошевог зборника
У свечаној сали Матице српске у Новом Саду представљен је други број "Његошевог зборника Матице српске /Споменица о двестогодишњици Његошевог рођења/". Јединственог издања приређеног поводом два вијека од рођења Петра Другог Петровића Његоша, чувеног српског књижевника, владара и духовника. Академик Матија Бећковић, предсједник Одбора за прославу "Два вијека Његоша", рекао је синоћ на промоцији да […]
У свечаној сали Матице српске у Новом Саду представљен је други број "Његошевог зборника Матице српске /Споменица о двестогодишњици Његошевог рођења/".
Јединственог издања приређеног поводом два вијека од рођења Петра Другог Петровића Његоша, чувеног српског књижевника, владара и духовника.
Академик Матија Бећковић, предсједник Одбора за прославу "Два вијека Његоша", рекао је синоћ на промоцији да је Матица српска, издавањем Зборника, учинила све да се српски народ не постиди пред онима који буду славили тристоту, па "и даљу" годишњицу рођења Његоша.
"Јер, док је српског језика, славиће се ово најважније рођење једнога српског човека", рекао је Бећковић.
Бећковић је примијетио да се, осим Матице српске, "нико од позваних у државама које су то морале учинити није претргао да како доликује обиљежи датум рођења човјека који је својим дјелом обиљежио епоху".
"Уствари, нико није имао ништа против да Његош буде славан у неком срезу или да буде свет у некој општини. Све то само да он не би био оно што јесте – највећа светиња српског народа, одмах после Светог Саве, без обзира где Срби живе. Учињено је заправо све да се радости лиши српски народ, ма где он сад живео. Хтели су они да се о рођењу Његоша не говори, а да се говори да ће се о томе говорити", рекао је Бећковић.
О другом броју "Његошевог зборника Матице српске" говорили су и дописни члан Српске академије наука и умјетности /САНУ/ Миро Вуксановић, који је главни уредник тог издања, те историчар Горан Максимовић.
И они су оцијенили да је Матица српска у великој мјери остала усамљена у обиљежавању два вијека од рођења Његоша.
Бесједу о Зборнику требало је да говори и митрополит црногорско-приморски Амфилохије Радовић, предсједник "Његошевог одбора Матице српске", али је он писмом обавијестио скуп да је у томе спријечен због неодложних обавеза у Синоду.
"Његошев зборник Матице српске /Споменица о двестогодишњици Његошевог рођења/" објављен је на 600 страница.
У Зборнику су објављена 44 истраживачка текста од 44 аутора о теми лика и дјела Петра Другог Петровића Његоша – владара, књижевника и духовника, који је уживао велико поштовање практично свих народа свијета због његовог универзалног и сваком јасног поимања слободе.
Свечаном скупу посвећеном Зборнику присуствовали су и угледни чланови Српске академије наука и умјетности, као и њеног огранка у Новом Саду.