Из Ипсосовог котлића: Геополитика грађана кроз призму партијског чланства

Да Република Српска треба отворено да подржава Русију без обзира на негативне реакције Европске уније и САД сматра 66 одсто грађана Републике Српске, док их само 13 одсто мисли да не треба. Показало је ово посљедње истраживање Агенције "Ипсос", које је рађено у периоду од 13. до 27. маја, а у којем је лицем у […]

уторак, јун 10, 2014 / 21:47

Да Република Српска треба отворено да подржава Русију без обзира на негативне реакције Европске уније и САД сматра 66 одсто грађана Републике Српске, док их само 13 одсто мисли да не треба.

Показало је ово посљедње истраживање Агенције "Ипсос", које је рађено у периоду од 13. до 27. маја, а у којем је лицем у лице испитан 1.001 становник РС.
Од испитаних грађана, 94 одсто оних који ће на предстојећим изборима гласати за ДНС сматра да РС треба отворено да подржи Русију, тако мисли и 89 одсто ПДП-оваца, као и 79 одсто СДС-ових гласача. Око 71 одсто оних који ће гласати за СНСД такође сматра да РС отворено треба да подржи Русију, док њих 14 одсто мисли да не треба.
Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе и професор Бањалучког универзитета, каже да је такав став грађана РС очекиван с обзиром на добре односе Републике Српске и Русије.
"То није изненађење с обзиром на добре односе. Предсједник Русије примио је предсједника РС, имате и велике руске инвестиције, а све се то наслонило на традиционалне и историјске везе и цивилизацијску сличност", рекао је Шолаја, додајући да људи у РС то тако осјећају и да су емотивно наклоњени Русији.
Истраживање Агенције "Ипсос", које се односи на спољну политику и спољнополитичке односе РС, показало је и то да грађани РС немају јединствен став када је у питању пут БиХ ка Европској унији.
Уколико би сутра био расписан референдум с питањем "Да ли подржавате учлањење БиХ, а самим тим и РС, а да се притом не смањују њене надлежности у ЕУ", мишљење становника РС било би подијељено па би тако њих 39 одсто гласало за, против би било 38 одсто, док остали не би гласали или не знају како да одговоре.
Највише ПДП-ових гласача, и то њих чак 53 одсто, гласало би за учлањење БиХ у ЕУ, а 47 одсто би било против, док би СНСД-ових 41 одсто гласало за, а 46 одсто против. Када је у питању СДС, 29 одсто гласача би се изјаснило за улазак у ЕУ, 41 одсто било би против, 20 одсто их не би гласало, док 11 одсто њих не зна како би гласало.
На исто питање, с тим да би се РС морала одрећи дијела својих надлежности, чак 58 одсто грађана би гласало против уласка БиХ у ЕУ, док би их 14 одсто гласало за. Њих 16 одсто у овом случају не би гласало.
На питање о уласку БиХ у ЕУ, али са смањењем надлежности РС, највише СНСД-ових гласача је одговорило негативно и то чак њих 69 одсто, затим 62 одсто СДС-ових, 60 одсто ПДП-ових и 45 одсто ДНС-ових.
Што се тиче европских интеграција, мишљење о томе да ли би брже ЕУ интеграције допринијеле бољем економском положају грађана РС је такође подијељено, па тако 32 одсто њих каже да би значајно допринијеле, док их 31 одсто мисли да уопште не би допринијеле. Њих 17 одсто сматра да би значајно допринијеле, док их око 10 одсто има мишљење да би брже ЕУ интеграције додатно оптеретиле нашу економију.
У СДС-у је највише оних који сматрају да ЕУ интеграције уопште не би допринијеле бољем економском положају РС, док је у СНСД-у највише оних, око 40 одсто, који сматрају да би допринијеле, али не много.
Истраживање је показало и то да је највише оних који сматрају да ЕУ уопште не жели БиХ као своју чланицу на дужи период, и то чак 37 одсто.
"Скоро двије трећине грађана сматрају да је ЕУ неутрална или да чак не жели БиХ као своју нову чланицу", наводи се у истраживању.



Оставите одговор