Иванић: РС завршава годину са рекордно малим бројем запослених

Предсједник Партије демократског прогреса /ПДП/ Републике Српске Младен Иванић сматра да је "протекла година била најтежа у историји Српске и тврди да Српска завршава 2013. са најмањим бројем запослених – 250.000". Иванић наводи да је у Српској сада “највећи број пензионера – око 230. 000”, те да ће за отплату дуга у 2014. години “бити […]

понедељак, децембар 30, 2013 / 08:55

Предсједник Партије демократског прогреса /ПДП/ Републике Српске Младен Иванић сматра да је "протекла година била најтежа у историји Српске и тврди да Српска завршава 2013. са најмањим бројем запослених – 250.000".

Иванић наводи да је у Српској сада “највећи број пензионера – око 230. 000”, те да ће за отплату дуга у 2014. години “бити издвојена свака четврта марка или више од пола милијарде марака”.

“Република Српска, ако изузмемо Македонију, има најмање плате и пензије у Европи и то најбоље говори гдје се налази данас”, рекао је Иванић и унтервјуу Срни.

Према Иванићевим ријечима, престале су било какве инвестиције у Српској, а предузећа се, како сматра, због повољнијих услова, селе у Федерацију БиХ.

“Власт не чини ништа. Умјесто што говоре о Републици Српској као о Швајцарској било би им боље да нешто ураде, што они, наравно, неће учинити, јер немају идеје и потребно знање за било какву озбиљнију реформу”, сматра Иванић.

Лидер ПДП-а не очекује ништа позитивно, јер су, како наводи, “осам година на власти СНСД, ДНС и СП, па су све то ефекти њихове власти”.

“Како немају идеја, ништа се ново неће десити у наредној години и пропадање Републике Српске биће настављено”, тврди Иванић.

Иванић сматра да су владајуће партије, након локалних избора 2012. године, наставиле да губе ауторитет.

“Због тога, али и због већег јединства у опозицији, очекујем побједу на идућим изборима. Вријеме ове власти је прошло и то и они сами знају. ПДП и остале партије чека огроман посао на сређивању хаоса који остаје иза ове власти и ми се за тај посао озбиљно спремамо”, поручио је Иванић.

За Иванића је најнегативнији догађај у 2013. у Републици Српској изјава предсједника Милорада Додика да му је речено да је ранији предсједник Српске “Мирко Шаровић умијешан у убиство директора Осигуравајућег друштва ‘Јахорина’ Ристе Југовића, послије чега није услиједила оптужница, али ни Додикова оставка”.

“Позитиван догађај у 2013. години јесте посјета Владе Србије, при којој су, први пут у новијој историји, власт и опозицију у Републици Српској на подједнак начин уважавале институције Србије”, наводи Иванић.

Избор Ангеле Меркел поново на мјесто канцелара Њемачке и њен трећи мандат на челу Владе је, према Иванићевим ријечима, догађај који је обиљежио годину на глобалноим нивоу



0 КОМЕНТАРА

  1. Inavnić po svojoj navici samo priča a nema ni pokazatelja ni podataka.
    Uprkos globalnoj ekonomskoj krizi, danas u RS manje nezaposlenih nego 2005. godine kad su na vlasti bili SDS i PDP.

    Stanje na evidenciji nezaposlenih lica – Zavod za zapošljavanje:

    Oktobar 2005. – 156.335
    Septembar 2008. – 133.075
    Septembar 2009. – 141.064
    Septembar 2010. – 142.625
    Septembar 2011. – 150.669
    Septembar 2012. – 151.972
    Oktobar 2013. – 148.917

  2. Poslednji u nizu primjera nepotizma u RS je odluka Vlade Republike Srpske da u Upravni odbor Javne ustanove Centar za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju „Budućnost“ iz Derventa postavi djecu funkcionera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
    U Upravni odbor tako su imenovani Davor Simić, sin načelnika Opštine Derventa; Ivona Nović, kćerka Novaka Novića, načelnika Odjeljenja za opštu upravu u Opštini Derventa i Nikola Ružičić, sin Grozdana Ružičića, direktora Komunalnog preduzeća Komunalac iz Dervente.
    Ovakvu odluku Vlada RS je donijela na sjednici održanoj 28. avgusta, a rješenje o imenovanju je potpisala je premijerka Željka Cvijanović. Zanimljivo je da Simić, Novićeva i Ružičić već imaju posao i primaju plate kao budžetski korisnici, odnosno uposlenici u javnim preduzećima.
    Zet člana Predsjedništva BiH i predsjednika Izvršnog odbora SNSD-a Nebojše Radmanovića Danilo Petrović, koji je godinama bio savjetnik u kabineta svoga punca. Petrović je od prošle godine i suvlasnik privatne hidroelektrane Žiraja kod Teslića. Petrovićeva majka (Radmanovićeva prija) je Seka Kuzmanović, direktorica Elektrokrajine, koja kupuje struju od malih hidroelektrana u RS, pa tako i od svog sina.
    Sanja Radojičić, supruga predsjednika Narodne skupštine RS Igora Radojičića, pomoćnica ministra financija u Vladi RS, dok je Aleksandar Cvijanović, muž premijerke Željke Cvijanović, na čelu Zavoda za izgradnju Banjaluka.
    Ministar finansija BiH Nikola Špirić je svog sina Aleksandra je udomio na mjesto povog sekretara Ambasade BiH u Srbiji, dok je Dušanka Majkić, poslanik SNSD u parlamentu BiH, svog sina Dejana smjestila u Poresku upravu RS.
    Duška Tegeltija, supruga Zorana Tegeltije, ministra finansija u Vladi RS, je pomoćnica ministra trgovine i turizma u Vladi RS. Tegeltija je izašao u susret svojoj partijskoj drugarici Radmili Stojinić, koja je poslanik u parlamentu RS, i njenu kćerku Maju zaposlio kao svog pomoćnika.
    Džerard Selman, predsjednik Ustavnog suda RS, je zaposlio suprugu u Pošte RS, sestru i svastiku u Fond zdravstva RS, a kćerku u Ministarstvo za ekonomske odnose u Vladi RS.
    Ranko Škrbić, bivši ministar zdravlja RS, nakon što je potpuno devastirao zdravstvo u RS, je zahvaljujući kumstvu sa Miloradom Dodikom nagrađen ambasadorskim mjestom u Beogradu.
    Dodikova kćerka Gorica bila šefica kabineta Željke Cvijanović, u vrijeme dok je sadašnja premijerka bila ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.
    Svoje mjesto u galeriji primjera nepotizma SNSD-a svakako zauzima i direktorka Investiciono-razvojne banke RS Snježana Vujnić, koja je u ovu banku zaposlila 20 ljudi, mahom rodbinu i zemljake iz Šipova.
    Na mjesto rukovodioca u IRB-u zaposlila je i svog sina Marka, iako mlađani Vujnić nije imao dana radnog iskustva. Odmah nakon toga ga je imenovala i u UO „Aura osiguranja“, čije je akcije IRB otkupio u iznosu od 2 miliona KM.

  3. Broj prijavljenih na biro govori (otprilike) o broju prijavljenih na biro. Ne govori o broju nezaposlenih.

    Mada se ne bih čudio ni da ovaj posljednji podatak nije tačan, oktobar je bio popisni, možda su nekako uračunali popisivače.

    A uspjeli su da uspostave sistem koji automatski briše iz evidencije, buraz promašio datum i zaposliše ga, makar u SNSD statistici.
    😀

  4. Ma brišu sa biroa za zapošljavanje? Dobili su naloge, ko se god ne prijavi, da ga briše, kako bi prikazali što manji broj nezaposlenih!Mene je neki dan zvao čovjek (snsnd dezerter) sa biroa i pitao me jesam li se zaposlio, da me briše!Kada sam mu rekao da samo pokušao da me izbriše, da cu navratiti do njega, ušutio je, jer bi mu monitor završio na glavi! Jedan snsd-ovski konj koji je nedavno zaposlen preko jednog dodikovog dobrog prijatelja, mogu reći i kojega….

  5. Заједно са адвокатом Синишом Ђорђевићем из Добоја, а овај са својим трабантима Дејаном Милетићем (тадањим директором Секретарија та за односе са Хагом и и страживањем ратних злочина) и Миланом Богданићем (Предсјеником накрадне Комисије за Сребреницу) и цијелим тимом увлакача као што су: Ђорђе Стојаковић, Милорад Ивошевић, Марко Арсовић и многи други који су се финансијски окористили) ПРИЗНАЛИ НАВОДНИ ГЕНОЦИД У СРЕБРЕНИЦИ И СВУ СРАМОТУ ПРЕУЗЕЛИ НА СРПСКИ НАРОД, ВЕРИФИКОВАЛИ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ КАО ГЕНОЦИДНУ ТВОРЕВИНУ И НАНИЈЕЛИ НЕНАДОКНАДИВУ ШТЕТУ НАШЕМ НАРОДУ.

    ИВАНИЋУ, НЕКА ТЕ ЈЕ СТИД, НАВЈЕЋА НЕСРЕЋО СРПСКОГ НАРОДА.

  6. За Иванића је најнегативнији догађај у 2013. у Републици Српској изјава предсједника Милорада Додика да му је речено да је ранији предсједник Српске “Мирко Шаровић умијешан у убиство директора Осигуравајућег друштва ‘Јахорина’ Ристе Југовића, послије чега није услиједила оптужница, али ни Додикова оставка”.

    I mene je baš začudilo što nema optužnice – ovako sve ispade po onoj narodnoj „Gdje ima dima ima i vatre.“

  7. Није била већа запосленост 2005.год. (број осигураника Фонда ПИО). Ево зашто…

    Влада СНСД-а је 2006., 2007. и 2008. интензивирала издвајања у сврху социјалног збрињавања радника у предузећима у стечају, а посљедица тога јесте погоршање односа осигураници/корисници ПИО, али значи рјешавање статуса радника, а највише на иницијативу Савеза синдиката РС.
    То значи да је одређени број од тих 283.711 осигураника из 2005. године у ствари радило у предузећима у стечају без да су за њих уплаћивани доприноси, а водили су се као осигураници.

    Преглед издвајања за социјално збрињавање радника:
    2004. – 6.005.780,00 КМ
    2005. – 18.000.000,00 КМ
    2006. – 19.050.000,00 КМ
    2007. – 24.530.000,00 КМ
    2008. – 26.000.000,00 КМ
    2009. – 17.000.000,00 КМ (смањење због мање потребе)

    г.Иванићу, само на примјеру ваше двије године 2004. и 2005., види се да сте ви (СДС и ПДП) идвојивши 2005. године три пута више средстава за социјално збрињавање радника за двоструко више радника него 2004. године, смањили број осигураника са 287.115 на 283.711, а повећали број корисника ПИО са 186.053 на 189.523.

    Ово значи да је и данас запосленост суштински (много) већа него 2005.године, када није било глобалне економске кризе.

  8. Није тачно да је број запослених тренутно 250.000.

    Број осигураника Фонда ПИО се креће између 275.000 и 280.000 у 2013.години.

    Највећи број осигураника икад у РС био је у временима кад је на власти био СНСД:
    1999.год. – 303.723

    2008.год. – 305.360

Оставите одговор