Италија: Избори довели до пат позиције

На парламентарним изборима у Италији 24. и 25. фебруара Алијанса лијевог центра Пјера Луиђија Берзанија однијела је тијесну побједу у доњем дому над десничарском коалицијом бившег премијера Силвија Берлусконија, али није успјела да обезбиједи потребну већину у горњем дому (сенату). У доњем дому, Берзанијева Алијанса освојила је 29.54 одсто гласова, Берлусконијева коалиција 29,18 одсто гласова, […]

уторак, фебруар 26, 2013 / 18:05

На парламентарним изборима у Италији 24. и 25. фебруара Алијанса лијевог центра Пјера Луиђија Берзанија однијела је тијесну побједу у доњем дому над десничарском коалицијом бившег премијера Силвија Берлусконија, али није успјела да обезбиједи потребну већину у горњем дому (сенату).

У доњем дому, Берзанијева Алијанса освојила је 29.54 одсто гласова, Берлусконијева коалиција 29,18 одсто гласова, а Покрет пет звијезда комичара Бепе Грила (по лику цврчка из Пинокија) освојио је 25,55 одсто гласова док је покрет Грађански избор бившег премијера Марија Монтија освојио 10,56 одсто гласова.

У горњем дому – Сенату, Берзанијев блок освојио је 121 мјесто, Берлусконијева коалиција освојила је 117 мјеста, Грилов покрет 54, а Грађански избор 18 мјеста.

Да би се формирала влада потребна је већина у оба дома парламента. Љевичар Берсани је прогласио побједу, али очигледно је да је Италија у пат позицији. Ни Грило, ни Берлускони не показују вољу да преговарају о коалицији.

То је класичан резултат. Типично италијански, цитира једног радника агенција Ројтерс описујући како избори одражавају подијељеност италијанског друштва у доба кризе

Ехо економске кризе, али и кризе италијанског политичког естаблишмента види се у томе што је Покрет пет звијезда, који су подржали фрустрирани млади незапослени италијански гласачи, од маргиналне групе постао политичка снага о којој се тренутно највише прича у Европи закључује Агенција Ројтерс.

Грилова "не-партија» је постала највећа партија у земљи оцјењује Масимо Ђанини, коментатор римског листа «Ла Република». Дуга рецесија и растуће разочарење у политику главних партија производе горко расположење јавности. Лист "Месађеро" пише да је побједник италијанских избора – Неуправљивост…

Европски фаворит, бивши премијер Марио Монти је доживио неуспијех освојивши само 10,6 процената, а изборни дебакл су претрпила и његова два љевичарска савезника Пјер Фердинандо Касини и спикер Доњег дома Ђанфранко Фини, који су иначе били посланици деценијама.

Стефано Замањи, професор економије са Болоњског Универзитета оцјењује да је изборни резултат показао засићеност мјерама штедње које Италији диктирају Њемачка и сјеверни савезници.

Њемачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је у уторак да је Италији потребна функционална влада која ће сповести реформе које је започео премијер Марио Монти. Њемачки министар финансија Филип Реслер је у истом тону поручио да у Италији нема алтернативе структуралним реформама које су започете, а које подразумијевају консолидацију буџета и подстицање економске компетитивности.

Финансијска тржишта реагују нервозно на изборну блокаду у трећој по снази економији у Еврозони.



Оставите одговор