Исламофобија нарушава толеранцију у Европи!

Комесар за људска права Савјета Европе Томас Хамарберг у свом коментару наводи да исламофобија и антимуслиманске предрасуде настављају да нарушавају толеранцију у Европи. Према његовом мишљењу, један од симптома те појаве јесте расправа о забрани ношења бурке и никаба на јавним мјестима. Он је подсјетио да ће у Белгији 23. јула ступити на снагу закон […]

среда, јул 20, 2011 / 14:25

Комесар за људска права Савјета Европе Томас Хамарберг у свом коментару наводи да исламофобија и антимуслиманске предрасуде настављају да нарушавају толеранцију у Европи.

Према његовом мишљењу, један од симптома те појаве јесте расправа о забрани ношења бурке и никаба на јавним мјестима.

Он је подсјетио да ће у Белгији 23. јула ступити на снагу закон према којем је, осим новчане казне, предвиђена и затворска казна у трајању до седам дана, за жене у тој врсти одјеће

Француска је у априлу ове године постала прва земља у Европи у којој је забрањено ношење велова на лицима жена. Предвиђена новчана казна за сваку жену која носи никаб или бурку износи 150 евра и мора проћи "обуку из грађанског понашања".

Од ступања закона на снагу кажњено је или кривично гоњено око 30 жена.

Хамарберг наводи да се и у земљама, попут Аустрије, Данске, Холандије све гласнији захтјеви за провођењем сличних мјера.

Он је подсјетио да су власти у сјеверној Италији искористиле стари антитерористички закон против покривања лица због безбједносних разлога да би кажњавали жене које су потпуно покривене.

Хамарберг тврди да је један од главних аргумената оних који предлажу такве мјере је да је кажњавање у најбољем интересу малог броја жена у Европи које носе велове.

Према његовим ријелима, мишљење заговорника ове тезе је да ће женама казне помоћи да се ослободе. Он је додао да је веома мало примјера који то потврђују.

Хамарберг напомиње да је много вјероватније да ће такви закони, којима су очигледна мета припадници једне вјере, додатно стигматизирати те жене и изазвати њихово отуђење од друштва.

Забрана уласка женама у буркама или никабима у јавне институције, као што су болнице или владине зграде, само може резултирати тиме да оне у потпуности избјегавају те установе. То није ослобађање.

Хамарберг је истакао да се и са правом реагује на одлуку сваког режима којом се наређује женама да морају бити потпуно покривене веловима, јер је то репресивна мјереа и као таква не треба да буде прихваћена. Међутим, проблем се не ријешава тиме што ће жене бити мете кажњавања.

Начин на који се облачи мали број жена приказан је као велики проблем за који су потребне хитне дискусије и закони, и то је веома тужна капитулација пред предрасудама ксенофоба.

Много дубљи проблеми међукултурних тензија и несугласица стављени су у други план дискусијама о никабу и буркама. Умјесто што охрабрују ово несрећно размимоилажење, политички лидери би требало да предузму одлучнију акцију против злочина због мржње и дискриминације према мањинама, закључио је Хамарберг.



Оставите одговор