Исидора Секулић добија споменик

Исидора Секулић, после 55 година од смрти, добиће споменик у свом граду. Награђена скулптура Здравка Јоксимовића чувену књижевницу представља као дубоко мисаоно биће. Изложба радова са конкурса од четвртка у МИЈ На углу улица Андре Николића и Петра Чајковског, у парку, на такозваној Малој звезди, после 55 година од смрти, једној од најистакнутијих жена наше […]

четвртак, септембар 12, 2013 / 11:14

Исидора Секулић, после 55 година од смрти, добиће споменик у свом граду. Награђена скулптура Здравка Јоксимовића чувену књижевницу представља као дубоко мисаоно биће. Изложба радова са конкурса од четвртка у МИЈ

На углу улица Андре Николића и Петра Чајковског, у парку, на такозваној Малој звезди, после 55 година од смрти, једној од најистакнутијих жена наше историје, академику, писцу, преводиоцу и тумачу књижевности биће подигнут споменик. У Музеју историје Југославије у четвртак ће бити отворена изложба идејних решења и саопштен победник конкурса, који су расписали Фонд „Исидора Секулић“ и Градска општина Савски венац.

– Пред остварењем смо аманета дивне и дубоке Исидори Секулић, која је толико пута била прећутана и шиканирана у овој култури и средини – каже за „Новости“ књижевник Ратко Адамовић, председник Фонда са њеним именом при општини Савски венац, којој је књижевница завештала ауторска права и све што је остало после њене смрти.

– Драго ми је да су Фонд „Исидора Секулић“, као носилац њеног тестамента и ова генерација челника Савског венца, смогли снаге да коначно, поред угледне награде са њеним именом, остваре за данашње услове готово незамисливу идеју, да добије и споменик у свом граду, који је толико волела. Вратићемо Исидору на њене топчидерске стазе.

Како нам Адамовић каже, обезбеђени су новац и локација, а Исидора ће се већ са првим лепим данима догодине поново наћи у окружењу у ком је провела већи део живота. У жирију који је одлучивао које од шест остварења пристиглих на конкурс најбоље осликава њен лик и дух били су: Јерко Денегри (председник), Габријел Глид, Мишко Павловић, Ратко Адамовић, Јован Јовановић, Лаура Барна, Јелица Илић Букилица и Драгица Велимировић. Издвојила су се три рада, како је то „Новостима“ потврдио вајар и члан жирија Габријел Глид. Награђене су скулптуре Здравка Јоксимовића, Драгољуба Димитријевића и Драгане Илић. Њима ће припасти по 200.000 динара. Према Глидовим речима можда би одзив вајара на овај конкурс био и већи да он није био расписан у форми тендера, па су уметници уз радове морали да прилажу и обимну документацију.

У финалном исходу гласања, својим идејним и естетским квалитетима издвојен је Јоксимовићев рад као првонаграђени, јер у потпуности одражава ову српску књижевницу као дубоко мисаоно биће.



Оставите одговор