18:35 Трактори су на њивама10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином

Индијски научници открили пећину на Мјесецу

Индијски научници открили су велику пећину на Мјесецу у којој има довољно мјеста да буде база за путнике са Земље. До открића су дошли анализирајући 3Д фотографије које је прошле године снимила летјелица Цхандраyан-1. Индијска свемирска истраживачка организација саопштила је да је откривена пећина дуга око 1,7 километара, а широка 120 метара, тачније, довољно велика […]

субота, март 5, 2011 / 21:20

Индијски научници открили су велику пећину на Мјесецу у којој има довољно мјеста да буде база за путнике са Земље. До открића су дошли анализирајући 3Д фотографије које је прошле године снимила летјелица Цхандраyан-1.

Индијска свемирска истраживачка организација саопштила је да је откривена пећина дуга око 1,7 километара, а широка 120 метара, тачније, довољно велика да се у њу смјести Мјесечев град.
Прије двије године 2009. године једну је пећину на Мјесецу открила јапанска свемирска агенција, али та је знатно мања.
Највећа предност новог подземног открића је микро-клима која влада унутар пећине. Наиме, температуре на Мјесецу осцилирају од -180 до ужарених 130 степениа Целзијуса, док је унутар пећине стална температура око -20 Ц. Разлог томе је што површину од пећине дијели 12 метара дебели зид, који уједно пружа заштиту од радијације и удара микро-метеора.
Споменуте предности пећине могле би убрзати колонизацију Мјесеца, но научници се и даље слажу да тако нешто не треба очекивати још отприлике 20-ак година.


Оставите одговор