Индија: Ана Хазаре прекинуо штрајк, парламент разматра његове захтјеве

Индијски активиста за борбу против корупције Ана Хазаре окончао је данас штрајк глађу након 12 дана, дан након што је парламент пристао да размотри његове захтјеве у вези са предложеним законом. Овај 74-годишњи сљедбеник учења Махатме Гандија прихватио је чашу са кокосовим млијеком и медом од двије дјевојчице на позорници у Њу Делхију пред десетинама […]

недеља, август 28, 2011 / 11:53

Индијски активиста за борбу против корупције Ана Хазаре окончао је данас штрајк глађу након 12 дана, дан након што је парламент пристао да размотри његове захтјеве у вези са предложеним законом.

Овај 74-годишњи сљедбеник учења Махатме Гандија прихватио је чашу са кокосовим млијеком и медом од двије дјевојчице на позорници у Њу Делхију пред десетинама хиљада присталица прије него је одржао говор који је уживо преносила државна телевизија.

"Ово је тренутак поноса за земљу да се 13-дневни штрајк глађу окончао мирно и без насиља", рекао је Хазаре.

Парламент је пристао да размотри три његова захтјева – усвајање Грађанске повеље, смањење бирократског апарата и формирање независног тијела које ће имати овлаштења да истражује политичаре и државне службеника осумњичене за корупцију, али до гласања још није дошло.

Хазаре је раније рекао да неће прекинути штрајк да се не усвоји оштрији закон против корупције, али љекари су га упозорили да му се здравље рапидно погоршава.

Он је и данас рекао да је ово само "одгађање наставка штрајка", иако Индијци славе његову побједу.

Он је изгубио седам килограма за 12 дана и одбио је сваку медицинску помоћ.

Хазаре је ујединио средњу класу у земљи против корумпираних политичара и истакао незадољовство гласача владајућом Конгресном партијом.

Његова кампања за усвајање оштријих закона против корупције наишла је на велику подршку народа широм Индије.

Индију су недавно потресли корупцијски скандали укључујући случај подмићивања у државној телеком компанији који би могао коштати владу око 40 милијарди долара, финансијске малверзације у вези са Играма комонвелта у Делхију 2010. и случајевима да су куће ратних удовица даване државним службеницима.



Оставите одговор