Имовина бијељинског Ледера на добошу – ИРБ губи милионе

Основни суд у Бијељини заказао је за 18. март аукцијску продају покретне имовине бијељинске Месне индустрије "Ледер" коју је у извршном поступку тражила фирма "ХЕТА" Сарајево ради наплате дуга од 1.395.501 КМ. Инвестиционо-развојна банка РС би могла да изгуби милионе марака, јер до сада „Ледеру“ одобрила три кредита у укупном износу од 4,2 милиона КМ. […]

четвртак, март 3, 2016 / 11:53

Основни суд у Бијељини заказао је за 18. март аукцијску продају покретне имовине бијељинске Месне индустрије "Ледер" коју је у извршном поступку тражила фирма "ХЕТА" Сарајево ради наплате дуга од 1.395.501 КМ.

Инвестиционо-развојна банка РС би могла да изгуби милионе марака, јер до сада „Ледеру“ одобрила три кредита у укупном износу од 4,2 милиона КМ. За одобрење последњег, највећег, од 2,4 милиона КМ јавно и лично се залагао тадашњи премијер Александар Џомбић.

На првом рочишту предвиђено је да се на продају понуде четири коморе за расхлађивање меса, двије коморе за дубоко замрзавање са компресором, агрегат за производњу електричне енергије, више машина за прераду меса и месних прерађевина.

Укупна тржишна вриједност свих пописаних покретних ствари које су предмет продаје процијењена је на износ од 387.815 КМ.

На првом рочишту јавним надметањем, наглашено је, пописана имовина не може се продати испод половине утврђене цијене.

Власник: Требао сам остати мали произвођач

Милан Лазаревић, власник „Ледера“, који је на тржишту Бијељине и источног дијела РС присутан од 1994. године, признаје и своју „кривицу“ и неопрезност због стања у коме се нашло његово предузеће.

„Жао ми је што нисам остао на нивоу мале занатске радње. Овако, годинама сам инвестирао у производне и продајне капацитете, ослањајући се на домаћу сировину и на сарадњу са домаћим фармерима. Међутим, у РС постоје „љубимци“ власти који су итекако заштићени“, тврди Лазаревић, истичући да је небрига ресорног министарства и Владе РС за домаће произвођаче и прерађиваче меса резултирала неконтролисаним увозом меса и гашењем прерађивача који су се ослањали на домаће сировине.

„Домаћа сировина је скупља од увозне, али сам желио помоћи и домаћим фармерима кроз откуп говеда и свиња. Искористио сам кредит ИРБ-а који је пласиран посредством Хипо банке. Банка је своје потраживање продала „Хети“ и сада они покушавају да уновче потраживање продајом машина и опреме из „Ледера“, објашњава Лазаревић.

Он каже да у „Ледеру“ још увијек запошљава педесетак радника, али није сигуран како ће организовати пословање након евентуалног извлачења машина и опреме из фабрике. Лазаревић каже да је разговарао са више трговинских предузећа, нудећи им да они организују прераду меса у његовој фабрици, али није наишао на разумијевање, јер „сви бјеже од производње“.

Ипак, каже Лазаревић, и даље ће покушавати да пронађе озбиљног стратешког партнера који би био спреман да се упусти у прераду меса и производњу сухомеснатих производа како би се што боље искористили постојећи капацитети у Љељенчи код Бијељине.

Константан пад прихода и радника

Према пословним извјештајима „Ледер“ је спао са пријављених 96 радника колико је имао 2010. године, на 48 у 2014. години.

Ово је пратило и драстичан пад прихода са 4,7 милиона КМ у 2010. на само пар хиљада више од милион КМ колико је пријавио у 2014. години. Исту годину је пријавио губитак од 1,9 милиона КМ, а последња од седам блокада рачуна је била 01. марта ове године.

ИРБ је МИ „Ледер“ 2008. године одобрила први кредит од 500 хиљада КМ, затим нови 2009. године од 1,3 милиона КМ, а последњи највећи, без финансијског посредника, од 2,4 милиона КМ одобрен је 2012. године. „Ледер“ овај кредит још није отплатио, јер према потписаном уговору са ИРБ-ом, добили су највећи могући грејс период од 24 мјесеца, значи до краја 2014. године, са роком отплате од 120 мјесеци.

Џомбић помогао

Тадашњи предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић рекао је у августу 2012. године приликом обиласка “Ледера” да је ова фирма је изразила захтјев за кредитна средства у износу од три милиона КМ како би извршила реструктурисање дуга и како би одржала солвентност и ликвидност.

"Према информацији из ИРБ-а, поступак је у току, а с обзиром да нема никаквих сметњи мислим да ће веома брзо бити одобрен тај кредит", рекао је Џомбић.

Он је додао да је „Ледер“ успјешна фирма која, осим клаонице, има пласман готових производа и која увјерава да неће доћи до поскупљења месних производа.

„Они нас увјеравају да ће задржати исти квалитет, а да неће повећати цијену хране„, рекао је Џомбић.

Власник предузећа „Ледер“ Милан Лазаревић рекао током приликом да је Влада Републике Српске обећала помоћ повољнијим кредитима који ће много значити овој компанији.



Оставите одговор