Има посла: Удружили се естетски хирурзи Републике Српске

У Бањалуци је, након двије године припремних активности, почело са радом Удружење за пластичну, реконструктивну и естетску хирургију Републике Српске /СПРАРС/. Предсједник Удружења доктор Стево Мартић изјавио је Срни да је једна од најмлађих, али медијски најекспониранијих хируршких грана, пластична, реконструктивна и естетска хирургија дефинитивно добила Удружење које ће представљати и окупљати љекаре, специјалисте пластичне […]

четвртак, август 8, 2013 / 12:56

У Бањалуци је, након двије године припремних активности, почело са радом Удружење за пластичну, реконструктивну и естетску хирургију Републике Српске /СПРАРС/.

Предсједник Удружења доктор Стево Мартић изјавио је Срни да је једна од најмлађих, али медијски најекспониранијих хируршких грана, пластична, реконструктивна и естетска хирургија дефинитивно добила Удружење које ће представљати и окупљати љекаре, специјалисте пластичне и реконструктивне хирургије из Републике Српске, али и из осталих земаља.

"Пластична и реконструктивна хирургија представља једну од најмлађих хируршких грана која се издвојила из Опште хирургије, без које се живот савременог човјека не може замислити. Тренд повећања броја естетских и корективних захвата који се обављају у савременом друштву нису мимоишли ни Српску. У посљедњих десетак година увелико је забиљежен раст пластично-реконструктивних, те посебно естетских и корективних захвата којим се подвргавају грађани Српске", оцијенио је Мартић, који је специјалиста пластичне, реконструктивне и естетске хирургије.

Он је нагласио да Удружење има за циљ да промовише струку пластичних хирурга, штити њихове интересе, али и да својом активношћу унаприједи здравствену политику везану за струку пластичних хирурга у Републици Српској.

"Једна од основних мисија Удружења је едукација, те усавршавање специјалиста и специјализаната пластичне хирургије, као и сарадња са колегама из региона, организовања конгресних активности и слично", навео је Мартић.

Он је најавио да ће међу првим активностима бити организовање мини конгреса који ће окупити првенствено свјетска имена пластичне и реконструктивне хирургије који су поријеклом из Републике Српске, а који ће обавити више сложених оперативних захвата из области естетске и реконструктивне микрохирургије.

Такве интервенције се не обављају у региону, те за захвате тог типа пацијенти треба да издвоје велике суме новца да би били оперисани у неким од престижних европских центара, рекао је Мартић.

Активношћу Удружења, нагласио је Мартић, планира се и успостављање континуиране едукације пластичних хирурга у европским и свјетским центрима којима ће се унаприједити струка, али и квалитет пружања здравствених услуга из области пластичне и реконструктивне хирургије становништву Републике Српске.

Он је подсјетио да су непосредно након рата у Републици Српској радила само двојица специјалиста пластичне и реконструктивне хирургије.

"Развојем свих медицинских струка, едукацијом већином на Клиници за пластичну и реконструктивну хирургије ВМА Београд, али и осталим центрима, данас у Српској ради 12 специјалиста пластичне и реконструктивне хирургије и шест специјализаната. Постоји наставна база при Медицинском факултету у Универзитета у Бањалуци и Фочи и тренутно се у потпуности може обавити едукација из ове специјалности у Републици Српској", прецизирао је Марић.

Према његовим ријечима, већина љекара је запослена на Клиници за пластичну и реконструктивну хирургију Универзитетског Клиничког центра Бањалука, али и у другим центрима, као и у приватним здравственим установама, ѕбог чега је, како је навео, логичан слијед активности којим се унапређује струка био формирање Удружења за пластичну хирургију Републике Српске.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор