И монтажна кућа је кућа
Становници Бањалуке су све мање скептични према куповини монтажних кућа, па је у посљедње вријеме било и оних који су продавали своје станове у граду и куповали ове објекте на периферији града. Рекао је ово “Гласу Српске” власник једног од предузећа за изградњу монтажних кућа Драган Берић и додао да се власници станова одлучују на […]
Становници Бањалуке су све мање скептични према куповини монтажних кућа, па је у посљедње вријеме било и оних који су продавали своје станове у граду и куповали ове објекте на периферији града.
Рекао је ово “Гласу Српске” власник једног од предузећа за изградњу монтажних кућа Драган Берић и додао да се власници станова одлучују на овај корак, јер за квадрат монтажне куће треба да издвоје 520 марака, па им тако остане новца за набавку аутомобила, али и за друге животне потрепштине.
– Ипак овај тренд још увијек није довољно заживио, па се и не можемо похвалити великом потражњом. У овој години смо изградили око 20 кућа, квадратуре од 42 до 60 метара. Мање објекте обично узимају пензионери, док бројније породице најчешће бирају куће око 60 квадрата – рекао је Берић.
Како он наводи, поред монтажних кућа тражене су и брвнаре.
– Оне су визуелно привлачне купцима, али су предвиђене ипак само за викендице, дворишне куће и слично, јер се због сушења материјала такав објекат временом спушта, док монтажне куће имају вијек трајања минимум 100 година – рекао је Берић.
Он је додао да је највећа предност монтажних кућа њихова цијена, тако да за 30.000 КМ четворочлана породица може да ријеши стамбено питање.
– Мана монтажних кућа је то што нису издржљиве под ударом нечега јако тешког или снажног, јер би се у том случају оштетиле. Зато на примјер гараже у склопу куће ипак правимо од бетона – истакао је Берић.
Власник фирме која се такође бави изградњом монтажних кућа Златко Трожић каже да су оне познате по доброј изолацији, тако да се доста уштеди на гријању.
– У случају помјерања може се буквално расклопити и одвести на жељену локацију. Али заинтересованост за монтажне куће још увијек је на ниском нивоу због традиције да се зидају куће “небу под облаке”. На сваком ћошку можете да видите недовршене троспратнице, без фасаде, које се никада до краја и не изграде, што код монтажних кућа не може бити случај, јер се оне морају завршити до посљедње ситнице – каже Трожић.
Још је додао да се монтажне куће могу градити само у једној етажи и евентуално са поткровљем.
Бањалучанин Стево Шушњар каже да његов пријатељ има монтажну кућу и да би се у случају градње сигурно одлучио за ту варијанту.
– Свуда у свијету се праве такве куће, не видим зашто код нас још увијек људи зазиру од тога. Као прво много су јефтиније, за кратко вријеме буду готове и врло једноставно човјек може да ријеши стамбено питање. А што се тиче трајности, нека буде док је човјек жив, а дјеца нека себи праве. И ја сам све што имам створио сам, а данас млади хоће све на готово – рекао је Шушњар.
Гаранција
Гаранција на изведене радове је двије године, таман да се измијене два пута сва четири годишња доба и сви временски услови који би јој могли наштетити, ако је дошло до неког пропуста.
– Послије тога купац добија све сертификате и гаранције на коришћени материјал, па тако на примјер за цријеп произвођач даје гаранцију 30 година. Али наравно вијек куће највише зависи и од одржавања – рекао је Берић.