Холандија: Није штета ако грчка сада изађе из еврозоне
Излазак Грчке из еврозоне мање би био ризичан сада него да је до њега дошло средином 2010, када је дужничка криза избила, изјавио је премијер Холандије Марк Руте, након што су преговори о спасу Атине настављени. „Ризик је сада мањи”, рекао је Руте за холандски државни радио, а пренијела агенција АФП. „У нашем је интересу […]
Излазак Грчке из еврозоне мање би био ризичан сада него да је до њега дошло средином 2010, када је дужничка криза избила, изјавио је премијер Холандије Марк Руте, након што су преговори о спасу Атине настављени.
„Ризик је сада мањи”, рекао је Руте за холандски државни радио, а пренијела агенција АФП.
„У нашем је интересу да Грчка остане (у еврозони) и да постигнемо да та земља испуни све што је обећала… али ако то не буде остварено, ипак смо сада јачи него прије годину и по дана”, оцијенио је он.
Државе еврозоне су сада много јаче јер су предузеле мјере за борбу са дужничком кризом, попут докапитализације банака и формирања Европског фонда за финансијску стабилност, сматра Руте.
Холандски премијер је навео да размишља као и потпредсједница Европске комисије Нили Крос, која је у интервјуу за холандски лист „Де Фолкскрант” рекла да није наклоњена идеји да се Грчка врати на драхму, али да излазак те земље из монетарне уније не би представљао катастрофу.
„Није катастрофа ако неко напусти еврозону. Још увек се говори да ће се, ако дозволите да једна земља оде, или то од ње затражите, цијела структура срушити. То једноставно није истина”, поручила је Крос.
Њени коментари изазвали су оштру реакцију предсједника Комисије Жозеа Мануела Бароза, који је инсистирао на томе да ће Грчка остати чланица еврозоне. „Желимо Грчку у еврозони”, рекао је Барозо новинарима.
„Цијена изласка Грчке из еврозоне била би већа од цијене наставка помоћи тој земљи”, указао је он, додајући да је Атина „веома близу” постизања договора о пакету помоћи, који укључује нови допринос европских држава, као и отпис потраживања банака на име грчких обвезница у њиховом власништву.
„Ми, Комисија, чинимо све што је у нашој моћи да дођемо до рјешења”, поручио је Барозо.