Хипотеза: Високе температуре убијају људе у подручју Средоземља

На хиљаде људи умрло је прошлог љета широм Медитерана, а узрок је висока температура, упозоравају климатолози. Топлотни талас захватио је југ Европе током љета, а широм Медитерана јак интензитет и дуго трајање врућина постају све уобичајенији.

понедељак, новембар 1, 2021 / 12:37

Сиракуза на Сицилији поставила је /непотврђени/ нови рекорд највише максималне температуре у Европи од 48,8 степени Целзијусових, док је најјачи топлотни талас у Грчкој донио пожаре у предграђу Атине.

Температурни максимуми поклопили су се са скоком броја умрлих у земљама ове европске регије у односу на просјек посљедњих пет година, показују подаци Евростата.

Грчка је од краја јула до средине августа забиљежила "вишак" од 2.300 смртних случајева /не рачунајући регистроване смрти усљед вируса корона/ у поређењу са посљедњих пет година.

Само у првој седмици августа на Медитерану забиљежено је око 1.400 смртних случајева "вишка".

У свим дијеловима медитеранског базена забиљежен је сличан алармантни тренд.

Смртност у Француској достигла је врхунац током августа са око 1.500 смртних случајева више од просјека 2016-2020. године.

Италија је забиљежила неколико "врхова" смртности у љетним мјесецима, а најтеже је било крајем јуна, када је потврђено више од 900 смртних случајева "вишка" у једној седмици у поређењу са недавним просјеком.

"Слика је савршено јасна", упозорава италијански епидемиолог Паола Микелоци.

Она је спровела детаљну анализу како би директно повезала смртне случајеве у Италији са екстремном врућином.

"Овај вишак смрти посљедица је топлотних таласа", тврди она.

Топлотни таласи узрокују пораст броја хоспитализација усљед топлотног удара, дехидратације, респираторних и кардиоваскуларних болести, те застоја бубрега.

Ту се убрајају и проблеми са менталним здрављем, те несреће које су чешће у љетним мјесецима попут утапања и тровања храном.



Оставите одговор