Хејг тврди да Иран води у нови хладни рат

Иран покушава да развије нуклеарно оружје и ако у томе успије то ће покренути процес опасног ширења нуклеарног оружја на цијелом Блиском истоку, изјавио је британски министар спољних послова Вилијем Хејг у интервјуу за "Дејли телеграф". Он је упозорио да ће иранске аспирације у потрази за оружјем за масовно уништење изазвати нови хладни рат, који […]

субота, фебруар 18, 2012 / 10:10

Иран покушава да развије нуклеарно оружје и ако у томе успије то ће покренути процес опасног ширења нуклеарног оружја на цијелом Блиском истоку, изјавио је британски министар спољних послова Вилијем Хејг у интервјуу за "Дејли телеграф".

Он је упозорио да ће иранске аспирације у потрази за оружјем за масовно уништење изазвати нови хладни рат, који ће представљати већу опасност од могућег нуклеарног конфликта чак и од сукоба између СССР-а и Запада.

"Иранци очигледно настављају да раде на програму нуклеарног наоружања. Ако у томе успију и друге земље на Блиском истоку желеће исто", рекао је Хејг.

Он је додао да би то била пропаст у свјетским оквирима, јер би почела трка у наоружању са свим дестабилизирајућим ефектима на Блиском истоку, без икаквих безбједносних механизама.

У Израелу је у току јавна расправа о томе да ли треба напасти Иран и спријечити га у развоју нуклеарне бомбе, а тензије између двије земље порасле су од напада на израелске дипломате у иностранству и недавног убиства иранског нуклеарног научника.

"Желим да јасно кажем да ми не заступамо војну акцију. Ми подржавамо двоструку стратегију санкција и притиска, са једне и преговора са друге стране", рекао је он.

Он је додао да сада нико не подржава идеју напада на Иран.

Иран тврди да је процес обогаћивања уранијума искључиво у цивилне сврхе, али Запад вјерује да Техеран развија нуклеарно оружје.

Западне силе притишћу Техеран да почне свеобухватне разговоре о свом нуклеарном програму и да прекине са процесом обогаћивања уранијума, али Иран сматра да има апсолутно право да настави са својим плановима.

Неколико рунди санкција УН и Запада нису успјеле да убиједе Иран да обустави процес обогаћивања уранијума, који је пребачен испод земље, како би се осигурала већа безбједност.



Оставите одговор