Хедониста са дубоким гласом

Данас се навршава 40 година од смрти Џејмса Дагласа Морисона, фронтмена групе Дорс и једног од најконтроверзнијих фигура рок мизике. Морисон је рођен у Мелбурну на Флориди 8. децембра 1943. године у породици шкотског поријекла. Отац му је био адмирал америчке морнарице па је Морисон одрастао у строгој породици. Живот са строгим "старцима" није му […]

недеља, јул 3, 2011 / 12:02

Данас се навршава 40 година од смрти Џејмса Дагласа Морисона, фронтмена групе Дорс и једног од најконтроверзнијих фигура рок мизике.

Морисон је рођен у Мелбурну на Флориди 8. децембра 1943. године у породици шкотског поријекла. Отац му је био адмирал америчке морнарице па је Морисон одрастао у строгој породици. Живот са строгим "старцима" није му одговарао, јер је већ тада волио алкохол.

Од малена је показаивао склоност ка књижевности, поезији, религији и филозофији и психологији и та интересовања су се јасно одразила у његовом развоју као пјесника и музичара, одметника и хедонисте који је волио наступе са елементима театра.

После завршених студија, Морисион води боемски живот проводећи много времена на плажи Венеција. Тада почиње редовно да узима ЛСД, а храни се крајње оскудно, тако да постаје мршави краљ рока овјековјечен у чувеној серији црно-белих слика Џоел Бродски под именом "Сесија младог лава" у коју је укључена и култна поза разапетог Христа која је била на омоту плоче "Бест оф Доорс".

Морисон убрзо потом са колегом са факултета Рејом Манзареком оснива "Дорсе" и убрзо им се придружују бубњар Џон Денсмор и гитариста Роби Кригер .

Име Дорс (Врата) инспирисано је књигом Олдоса Хакслија "Врата опажања" и Блејковим цитатом: "Када се врата опажања очисте, било која ствар ће се појавити човеку онако како јесте, бескрајна".

Звук "Дорса", са Морисоновим дубоким, звучним баритоном био је јединствен. Њиховој посебности доприњела је и чињеница да нису имали бас гитару у постави.

Група је развила нову подлогу за музику, са Морисоновим комплексним стиховима који су истраживали теме попут секса, мистицизма, дроге, убиства, лудила и смрти.

"Дорси" су први пут примјећени 1967. године, након потписивања за "Електра Рекордс". Сингл "Лајт мај Фајер", који је написао Кригер, био је хит јуна 1967.

Морисон је живио по моделу често понављаног цитатата Вилијама Блејка: "Пут разузданости води ка палати мудрости". Пре формирања "Дорса", узимао је велике количине ЛСД, али се убрзо по стварању групе пребацио се на обилно конзумирање алкохола учествијући у разним баханалијама. На снимања је редовно долазио пијан.

Током концерта у Мајамију 1969. године, пијани Морисон је оптужен и накнадно осуђен због непристојног понашања и наводне јавне голотиње што је довело до отказивања многих заказаних концерата.

Морисону никада није недостајала пажња жена, укључујући и његову дугогодишњу пратиљу, Памелу, који је представљао као своју космичку супругу и којој је у свом тестаменту оставио сву своју имовину.

Морисон је имао авантуре са својим обожаватељкама. Имао је и бројне кратке излете са познатим личностима. Послије његове смрти поднијето је више од 20 захтјева за признавање очинства.

Морисон се марта 1971. преселио у Париз са намјером да направи паузу од концерата и да се концентрише на писање, али убрзо умире 3. јула 1971. у кади у 27. години.

Многи биографи су тврдили да је то било због предозирања дрогом, али у званичном извештају је записано да је узрок отказивање срца. Сахрањен је у Углу песника на познатом гробљу Пер ла Шез у источном Паризу. Његов гроб је, поред Ајфелове куле и Тријумфалне капије једно од најпосјећенијих мјеста француске престонице.



Оставите одговор