Хаварија на "Шел" платформи: Колико стварно цури?

Нафта која се излије у Сјеверном мору неће доћи до обале и разићи ће се природним путем – такву умирујућу изјаву дало је Министарство енергетике Велике Британије послије цурења нафте на платформи компаније "Шел", што је највећа техногена хаварија у овој земљи за 10 година – међутим у природу су већ доспјеле огромне количине нафте. […]

среда, август 17, 2011 / 15:37

Нафта која се излије у Сјеверном мору неће доћи до обале и разићи ће се природним путем – такву умирујућу изјаву дало је Министарство енергетике Велике Британије послије цурења нафте на платформи компаније "Шел", што је највећа техногена хаварија у овој земљи за 10 година – међутим у природу су већ доспјеле огромне количине нафте.

При томе се сматра да је прошлогодишња катастрофа на платформи Бритиш петролеума у Мексичком заливу била много озбиљнија. Тада је у Светско море одмах доспјело до пола милиона тона нафте.

"Шел" тврди да је цурење на платформи која се налази 180 километара од обала Шкотске у значајној мјери прекинуто. Међутим, компанија, по свему судећи, од самог почетка покушава да сакрије обиме хаварије. Како би се иначе објаснило то да је саопштење о цурењу стигло у штампу увече 12. августа, када је хаварија била фиксирана два дана раније.

Убрзо послије катастрофе у Мексичком заливу на самиту Г-20 у Торонту предсједник Русије Дмитриј Медведев дао је приједлог да се направи компеназциони фонд из којег треба да се надокнађују трошкови за ликвидацију изливања нафте. Претпоставља се да ће стварање таквих фондова "пасти на плећа" нафтних компанија, мада за њих изгледа да је важнији профит од безбједности – коментарише "Глас Русије".

Осим тога, када би се у Мексичком заливу остварило сателитско посматрање животне средине, борба против посљедица хаварије била би много ефикансија. А до тада је већ постојало руско искуство праћења нивоа загађења мора и океана из космоса.

Оно је било уведено још 2005. године у Русији на платформи "Лукојла" на Балтику. Касније су методе таквог мониторинга почеле да се примјењују по читавом Балтичком мору, али и у Црном, Каспијском, Средоземном мору.

Упоредо са тим Русија располаже јединственим техничким разрадама које могу успјешно да се примене приликом експлуатације нафтних и гасних налазишта, говори директор групе компанија АЛОР Сергеј Хестанов.

Русија располаже читавом флотом дубинских уређаја, прилично јединствених за рад на великим дубинама. За сада се њихово прилагођавање за потребе индустрије налази у најранијем стадијуму.



Оставите одговор