Хард диск прославио 55. рођендан

У данашње вријеме приликом куповине више ни не размишљамо толико о хард диску, већ све што требамо знати је колики му је капацитет, али некад је прича била сасвим другачија. Први систем за складиштење података израдила је компанија ИБМ 1956. године, који је носио име ИБМ 305 РАМАЦ. Данас ниједан рачунар не долази без хард […]

субота, септембар 17, 2011 / 18:54

У данашње вријеме приликом куповине више ни не размишљамо толико о хард диску, већ све што требамо знати је колики му је капацитет, али некад је прича била сасвим другачија.

Први систем за складиштење података израдила је компанија ИБМ 1956. године, који је носио име ИБМ 305 РАМАЦ.

Данас ниједан рачунар не долази без хард диска, али будућност нам је нешто другачија. С С Д (Солид Стејт Драјв) је све чешћи систем складиштења података на лаптопима који заузимају мало мјеста и мањих су капацитета, али ипак смо свјесни како улазимо у еру клауда.

Кроз сљедећих неколико година хард дискови какве данас познајемо готово ће нестати, а замијениће их ШД и складиштење података у клауду помоћу сервиса као што су Дропбокс, Бокс, иКлауд, а не сумњамо да ће се појавити и бројни други.

Иако је РАМАЦ комплексни уређај који је данас тешко схватити нама који живимо у ери микропроцесора, паметних телефона и таблета, овај систем за складиштење података имао је двије независне “руке” које су вертикално помицале 50 дискова димензија 24 инча.

Капацитет таквог диска био је 5МБ, требало му је око 600мс да пронађе запис а годишњи најам за коришћење овог гломазног уређаја износио је 38.400 долара. Први овакав уређај користила је компанија која се бавила папиром, Краун Зелербах из Сан Франсиска, са циљем да запис на папирима замијени оним на диску.

РАМАЦ је први пут службено објављен 13. септембра 1956.



Оставите одговор