Халиловић отворио конференцију о етичком кодексу у истраживању дјеце

Министар за људска права и избјеглице БиХ Сафет Халиловић отворио је данас у Сарајеву регионалну конференцију под називом "Борба против дискриминације и искључивања – етички кодекс и етички изазови у истраживањима дјеце", коју је организовало ресорно министарство. Он је рекао да је Министарство за људска права и избјеглице БиХ 2006. године издало приручник "Етички кодекс […]

четвртак, јун 30, 2011 / 20:12

Министар за људска права и избјеглице БиХ Сафет Халиловић отворио је данас у Сарајеву регионалну конференцију под називом "Борба против дискриминације и искључивања – етички кодекс и етички изазови у истраживањима дјеце", коју је организовало ресорно министарство.

Он је рекао да је Министарство за људска права и избјеглице БиХ 2006. године издало приручник "Етички кодекс истраживања о дјеци", документ важан за успостављање механизама за испуњавање обавеза БиХ утемељених на међународним стандардима за заштиту дјеце, саопштено је из Министарства.

"Циљ овог кодекса је упознавање свих актера и цјелокупне јавности о основним етичким начелима и стандардима који се морају примјењивати у истраживачким поступцима који укључују дјецу", истакао је Халиловић на конференцији на којој су представници БиХ, Србије и Хрватске расправљали о искуствима ове три земље у провођењу етичког кодекса, те могућностима и начинима његовог побољшања и унапређења.

Халиловић је рекао да је Министарство је у марту потписало меморандум о сарадњи са Удружењем "Веста ХО" из Тузле ради што успјешније реализације пројекта под називом "Јачање улоге организација цивилног друштва у мониторингу Стратегије за борбу против насиља над дјецом за период од 2011. до 2014. године у БиХ".

"Ради се о трогодишњем пројекту који финансира ЕУ, а имплементира га `Веста` у партнерству са удружењем ‘Земља дјеце’ из Тузле. У склопу планирања овог пројекта закључено је да треба радити на унапређењу постојећег Етичког кодекса истраживања о дјеци у БиХ, што представља један од специфичних циљева овог пројекта", истакао је Халиловић.

Он је навео да су крајњи корисници овог пројекта дјеца у БиХ, која су суочена са различитим облицима злостављања и насиља, чија су егзистенцијална права угрожена, којима је онемогућен приступ образовању и којима је ускраћено здравствено и социјално осигурање, као и дјеца која припадају рањивим категоријама и изложена су ризицима од дискриминације, маргинализације и искључивања.

Према Халиловићевим ријечима, израда, усвајање и промоција унапријеђеног Етичког кодекса истраживања о дјецу у БиХ планирана је у 2011. години, а представља облигаторни документ за све појединце и институције које се баве истраживањима која на неки начин укључују дјецу и као такав представља основ за остваривање жељених резултата у оквиру заштите дјечијих права.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор