Хаг изрекао коначне пресуде Вујадину Поповићу и другима

Жалбено вијеће Хашког трибунала данас је изрекло коначну пресуду петорици официра Војске Републике Српске у предмету "Вујадин Поповић и други", којом је потврдило пресуду за наводни геноцид и друге злочине у Сребреници и Жепи из јула 1995. године и прогласило их кривим. Одбачени су готово сви аргументе из жалбе оптужених у вези са оптужницом, валидности […]

петак, јануар 30, 2015 / 14:00

Жалбено вијеће Хашког трибунала данас је изрекло коначну пресуду петорици официра Војске Републике Српске у предмету "Вујадин Поповић и други", којом је потврдило пресуду за наводни геноцид и друге злочине у Сребреници и Жепи из јула 1995. године и прогласило их кривим.

Одбачени су готово сви аргументе из жалбе оптужених у вези са оптужницом, валидности доказа, вјеродостојности свједока, броја жртава, оцјене судских вјештака, квалификације почињеног злочина као геноцида и геноцидне намјере.

Жалбено вијеће "потврдило је пресуду за геноцид Вујадину Поповићу и Љубиши Беари, начелницима безбједности Дринског корпуса и Главног штаба Војске Републике Српске и осудило их на доживотни затвор."

Начелнику безбједности Зворничке бригаде Драги Николићу потврђена је казна од 35 година затвора "за помагање и подржавање геноцида."

Начелнику за оперативно-наставне послове Главног штаба генералу Радивоју Милетићу смањена је казна затвора са 19 на 18 година "због учешћа у удруженом злочиначком подухвату с циљем трајног уклањања муслиманског становништва из енклава Сребреница и Жепа."

Бившем команданту Зворничке бригаде Винку Пандуревићу потврђена је казна од 13 година затвора "за злочине против човјечности."

/За жедне медије у Ефбих/

Уважене су жалбе да оптужени нису криви за убиство шест Бошњака код Трнова.

Оптуженима ће у казну бити урачунато вријеме проведено у притвору. Наложено је да они остану у притвору док се не организује пребацивање у државе гдје ће служити казне.

Љубиша Беара, Вујадин Поповић, Драго Николић, Радивоје Милетић и Винко Пандуревић, петорица од укупно седам официра војске и полиције, 2010. године проглашени су кривим "за геноцид и/или друге злочине почињене у Сребреници и Жепи 1995. године."

Првостепена пресуда постала је раније правоснажна за Љубомира Боровчанина, шефа полицијских снага које су учествовале у догађајима у Сребреници, који је осуђен на 17 година затвора и није се жалио.

Милан Гверо, помоћник команданта Главног штаба Војске Републике Српске за морал и вјерска питања, преминуо је у току жалбеног поступка, те је и у његовом случају правоснажна остала првостепена пресуда којом је осуђен на пет година затвора.



Оставите одговор