Хаџић: Одгођено изјашњавање

Некадашњи предсједник Републике Српске Крајине Горан Хаџић на данашњем првом појављивању пред трибуналом у Хагу није се изјаснио о кривици, а то ће учинити у року од 30 дана. Посљедње "прво појављивање" пред хашким судијама неког српског оптуженика пратило је десетак медија са простора држава насталих распадом СФРЈ, очекивано, упадљиво мање него када су у […]

понедељак, јул 25, 2011 / 17:14

Некадашњи предсједник Републике Српске Крајине Горан Хаџић на данашњем првом појављивању пред трибуналом у Хагу није се изјаснио о кривици, а то ће учинити у року од 30 дана.

Посљедње "прво појављивање" пред хашким судијама неког српског оптуженика пратило је десетак медија са простора држава насталих распадом СФРЈ, очекивано, упадљиво мање него када су у холандски град стигли Радован Караџић и Ратко Младић.

Прије него што се изјаснио о кривици, претпретресни судија у процесу против Хаџића О Гон Квон упитао је оптуженог о условима у притворској јединици, као и о његовом здравственом стању.

Адвокат Бранко Петровић из адвокатске канцеларије Томе Филе, који је заступао Хаџића на данашњем првом појављивању, рекао је да је Хаџић примио измијењену оптужницу на српском језику, да су је јутрос Хаџић и он проанализирали и да нема потребе да се оптужница чита у судници.

Првобитно је било предвиђено да се Хаџић изјасни по важећој оптужници од 16. јула 2004. Године.

Адвокат Петровић замолио је судију за приватну сједницу како би му се обратио са одређеном молбом.

Судија О Гон Квон је рекао да ће у року од 30 дана судско вијеће одредити још један датум за прво појављивање пред Судом.

Хаџић ће се изјаснити о измијењеној оптужници, која је потврђена 22. јула.Оптужница Хашког трибунала терети Хаџића за злочин против човјечности и кршење закон и обичаја ратовања током рата у Хрватској.

Првобитна оптужница од 16. јула 2004. је измијењена, а садашња је потврђена 22. јула 2011. Према ријечима главног тужиоца Сержа Брамерца, смисао оптужнице је исти, а промјене су техничке и тичу се прецизирања личне одговорности Хаџића за поједине злочине.

Хаџића терете да је био саучесник "удруженог злочиначког подухвата на челу са Слободаном Милошевићем, чији је циљ био да се насилно и трајно уклоне Хрвати и друго несрпско становништво са терторије РСК".

Стријељање хрватских заробљеника на фарми "Овчара" код Вуковара у новембру 1991, један је од најтежих злочина за које је оптужен.

У вријеме обухваћено оптужницом, Хаџић је био премијер САО Славонија, Барања и западни Срем, а касније и предсједник Републике Српске Крајине.

Несташица хашких оптуженика

Горан Хаџић је ухапшен 20. јула на Фрушкој гори у Србији чиме је Србија испунила све услове из такозване "сарадње са Хашким трибуналом", што је један од предуслова за напредак ка евроинтеграцијама.

"Сада све може бити услов", рекао је добитник награде "Најевропљанин" године у Србији, Ивица Дачић, потпредсједник Владе и министар полиције.

Борис Тадић, предсједник Србије изјавио је како је он урадио све што је обећао, па је сада вријеме да обећање дато у четири ока испуне и они други. Тадић несвјесно постаје евроскептик, мада има пуну торбу награда разноразних америчко-њемачких фондација за мир и демократију.

Ипак, чак и послије хапшења Младића, број оних који су мислили да се Србија бар центиметар приближила жељеној ЕУ, био је сразмјеран можда броју Срба на Косову и Метохији на које је сада, након Фрушке горе, уперен поглед пријетње и стрепње, у зависности ко гледа.

Горан Хаџић је последњи, 161. оптужени, који се нашао у Хашком трибуналу. У том суду, до сада су окончани поступци против 125 оптужена – 64 су осуђена, 12 их је ослобођено. Казне су до сада издржала 32 осуђена.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ма он и нема никакву кривицу, њему су оптужницу правили експерти форин офиса, ни ове судије ни весели тужиоци не разумију за шта га криве, за некакаво удруживање у злочиначком подухвату, што може да се растеже од амебе до бебе, он може само да се стави у њихову службу и да се окрене против ових који су одлучили да се бране против овог неразумног суда из доба инквизиције!

Оставите одговор