Гугл од 2017. доставља робу дроновима

Интернет корпорација Гугл планира да 2017. године почне да користи беспилотне летјелице за доставу робе својим клијентима, рекао је руководилац тог пројекта названог Проџект винг, Дејвид Вос. „Циљ нашег пројекта је да почне са радом 2017.“ године, рекао је он на конференцији посвећеној регулисању кретања летјелица, пренио је Тас. Гугл је прије годину дана почео […]

среда, новембар 4, 2015 / 00:26

Интернет корпорација Гугл планира да 2017. године почне да користи беспилотне летјелице за доставу робе својим клијентима, рекао је руководилац тог пројекта названог Проџект винг, Дејвид Вос.

„Циљ нашег пројекта је да почне са радом 2017.“ године, рекао је он на конференцији посвећеној регулисању кретања летјелица, пренио је Тас.

Гугл је прије годину дана почео да спроводи тестирања доставе робе помоћу беспилотних летјелица. Проџект винг се појавио у оквиру лабораторије тајних истраживања Гугл икс и спроводио се у Аустралији. Током испитивања конструисано је 30 летјелица за доставу робе.

Према америчким медијима, приликом првих тестирања дронови су успјели да превезу чоколадице на удаљеност од једног километра. Полијетања су обављана и са кутијом за прву помоћ, флашицом воде и кексом за псе.

Дужина прототипова летјелица је била 80 центиметара, а ширина 1,5 метар. Летјели су на висини 40 до 60 метара. Технологија примјењена у изради летјелица је на истом принципу који Гугл користи у пројекту свог аутомобила без возача.

Ове године корпорација се фокусира на то да беспилотне летјелице учини сигурним, конкретно да снизи ризик од хаварије, као и да усаврши навигациони систем за прецизнију доставу.

Крајем марта интернет компанија Амазон је постала прва којој је америчка Федерална авиациона администрација (ФАА) дозволила да користи дронове за испоруку своје робе на територији земље. ФАА је навела да је донијела такво рјешење „у облику изузетка“ од општег правила које забрањује широку употребу таквих уређаја на америчком небу.

ФАА захтјева од власника дронова да строго поштују одређене захтјеве, према којима летјелице у вријеме полијетања морају непрекидно да буду у видном пољу оператера, да лете на највећој висини од 122 метра изнад површине и да њихова тежина не смије да пређе 25 килограма.



Оставите одговор