Губици након бербе

У земљама у развоју просјечни губици у пољопривредној производњи који настају након бербе износе и до 40 одсто од укупне производње, истакнуто је данас у Сарајеву на регионалној обуци о поступању са пољопривредним производима након бербе. Смањење ових губитака често је најефикаснија метода којом се повећавају приходи произвођача и других пословних субјеката у ланцу производње. […]

понедељак, октобар 24, 2011 / 23:05

У земљама у развоју просјечни губици у пољопривредној производњи који настају након бербе износе и до 40 одсто од укупне производње, истакнуто је данас у Сарајеву на регионалној обуци о поступању са пољопривредним производима након бербе.

Смањење ових губитака често је најефикаснија метода којом се повећавају приходи произвођача и других пословних субјеката у ланцу производње.

Губици који настају након бербе посљедица су, између осталог, неправилног руковања или складиштења.

Регионалну обуку о поступању са пољопривредним производима након бербе организовали су пројекат Иницијатива за регионалну компетитивност (РЦИ) Америчке организације за међународни развој (УСАИД) и ФАРМА – заједнички пројекат УСАИД-а и Шведске организације за међународни развој (СИДА).

У раду овог скупа, који траје до 28. октобра, учествује више од 100 учесника из 10 земаља, међу којима су и БиХ, Србија и Црна Гора.

Програм обуке обухвата предавања постдипломског нивоа у Сарајеву, као и дводневни обилазак пољопривредних локалитета на простору између Сарајева и Бањалуке.

Предавачи су професори и стручњаци са Универзитета у Калифорнији у Дејвису. Овај универзитет је сваке године домаћин програма о поступању са пољопривредним производима након бербе, а УСАИД-ов РЦИ пројекат је осигурао да скраћена верзија програма обуке буде представљена и доступна и на овој регији.

Пројект ФАРМА финансира УСАИД и СИДА, а у свом провођењу сарађује и са Чешком развојном агенцијом. Осим неопходног стручног знања, овај ће програм омогућити и промовисање регионалне сарадње, те креирање могућности заједничког рада и у другим областима.

Након курса, у децембру су планирани и састанци организатора како би се испитала могућност одржавања сличних програма стручног усавршавања и регионалне сарадње и на другим важним пољима као што су лабораторијске дјелатности и дисеминација тржишно релеватних информација.



Оставите одговор