Граорац: Српска је пружила сваку помоћ породицама нестализ из Ефбиха, заузврат није добила ништа
Отворено писмо премијеру Републике Српске Радовану Вишковићу које су упутили представници удружења "Мајке енклаве Сребреница и Жепа" и "Жена Подриња" није примјерено јер политику хитно треба искључити из овог процеса, сматра предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац.
"Ми породице српских жртава питамо гдје су измјештене масовне гробнице са Озрена, из Сарајева и из других дијелова БиХ за којима већ годинама трагамо, а нисмо дошли ни до каквих сазнања", рекла је Граорац Срни.
Она је подсјетила да је Република Српска својевремено дала све локације гдје су била тијела страдалих Бошњака и Хрвата у протеклом рату, а заузврат није добила никакву информацију о мјестима гдје се налазе тијела страдалих Срба.
Према њеним ријечима, отворено писмо које су поменута удружења упутила премијеру Српске говори породицама жртава из Републике Српске да ни та бошњачка удружења нису задовољна радом Института за нестала лица БиХ и да је то реаговање на објаве о нераду те институције.
"Породице српских жртава из Републике Српске сматрају да је ово линија преко које се не смије прећи и да смо дошли до тренутка када се треба направити рез и прекинути досадашњи нерад Института за нестала лица БиХ", истакла је Граорац.
Према њеним ријечима, крајње је вријеме да се у овом процесу ствари окрену у другу страну и да се овим питањем позабаве они који могу помоћи, а не да се само износе групни подаци који не одговарају стварном стању.
"Заједнички треба да тражимо да се Институт реорганизује и да се са мјеста повуку они који су до сада радили, како би на њихово мјесто дошли они који ће нам помоћи да нађемо мјеста масовних и појединачних гробница, јер је Институт формиран да би се бавио тражењем несталих лица", навела је Граорац.
Она је додала да се у супротном више не види сврха постојања Института за тражење несталих БиХ и додала да Република Српска може у највећој могућој мјери, колико јој закон дозвољава, преузети процес тражења несталих лица.
У отвореном писму предсједнику Владе Републике Српске Радовану Вишковићу представници Удружења Покрет "Мајке енклаве Сребреница и Жепа" и Удружења "Жена Подриња" навели су да "мајке Сребренице, Братунца и других општина Подриња и након 28 година још трагају за својом дјецом, која су побијена у јулу 1995. године".
"Обраћамо Вам се са молбом да нам доставите информације о гробницама за које још не знамо", наведено је у отвореном писму.