Годишњица великих демонстрација у Београду

На данашњи дан 1991. године, на Тргу Републике, у организацији СПО-а, одржане су прве масовне демонстарције против режима Слободана Милошевића, под слоганом "Митинг против петокраке". На забрањени митинг на Трг републике стигло је око 100.000 људи, иако је полиција блокирала прилазе Београду. Била је то побуна против режима и уређивачке полтике државне телевизије која је […]

петак, март 9, 2012 / 09:44

На данашњи дан 1991. године, на Тргу Републике, у организацији СПО-а, одржане су прве масовне демонстарције против режима Слободана Милошевића, под слоганом "Митинг против петокраке".

На забрањени митинг на Трг републике стигло је око 100.000 људи, иако је полиција блокирала прилазе Београду. Била је то побуна против режима и уређивачке полтике државне телевизије која је тада први пут названа ТВ Бастиљом.

Главни захтјеви демонстраната били су смјена генералног директора и четири уредника Радио-телевизије Београд, због тешких оптужби и увредљивих коментара на рачун Српског покрета обнове и других опозиционих странака.

Око поднева, полиција је кренула у разбијање демонстрација.

Лидери опозиције се склањују у зграду Народног позоришта, чија им је врата отворила тадашња управница Вида Огњеновић. Са терасе, окупљенима су се обратили: Вук Драшковић, Зоран Ђинђић, Жарко Јокановић, Милан Парошки, Војислав Коштуница, Леон Коен, Милан Комненић и писац Борислав Михајловић Михиз.

Док су се говорници обраћали окупљеним грађанима, полиција је напала демонстранте и покушала да их растјера огромним количинама сузавца, воденим топовима, гуменим мецима, употребом противдемонстрантских борних кола и коњице.

На пребијање демонстраната, Вук Драшковић је са балкона одговорио позивом на јуриш. Демонстранти су пружили жесток отпор, што се претворило у вишечасовне сукобе са полицијом.

У сукобима је повријеђено више од 200 људи. У Масариковој улици, бјежећи од демонстарната, погинуо је полицајац Недељко Косовић. Нешто касније, полиција употребљава ватрено оружје и убија седамнаестогодишњег Бранивоја Милиновића.
У поподневним часовима, власт је извела тенкове на београдске улице. Ухапшен је лидер СПО-а Вук Драшковић и забрањен рад Телевизије Студио Б и Радија Б92.

Слободан Милошевић је демонстранте назвао снагама хаоса и безумља. Био је то почетак уличних протеста опозиције у Србији, на које је власт одговорила силом.
Одговор на државну репресију стигао је сљедећег дана из Студентског града, када су ка Теразијској чесми кренули студенти.

Почела је српска Плишана револуција. Послије неколико дана протеста, усвојени су захтјеви студената, из затвора је пуштен Вук Драшковић, министар полиције Радмило Богдановић поднио је оставку, смењено је руководство РТВ Београд, а Студио Б и Радио Б92 су наставили да раде.



Оставите одговор