Годишњица рођења великог ромског просветитеља Трифуна Димића

У Новом Саду у сриједу ће се обиљежити годишњица родјења ромског просветитеља Трифуна Димића, најавила је у уторак ромска организација "Башно". Трифун Димић (1956-2001) познат је и као "отац ромске писмености" и "ромски Вук Караџић", а читав живот посветио је еманципацији ромског народа. Иницијаторка студија ромологије на новосадском Филозофском факултету Свенка Савић одржаће предавање "Трифун […]

уторак, фебруар 28, 2012 / 12:00

У Новом Саду у сриједу ће се обиљежити годишњица родјења ромског просветитеља Трифуна Димића, најавила је у уторак ромска организација "Башно".

Трифун Димић (1956-2001) познат је и као "отац ромске писмености" и "ромски Вук Караџић", а читав живот посветио је еманципацији ромског народа.

Иницијаторка студија ромологије на новосадском Филозофском факултету Свенка Савић одржаће предавање "Трифун ромолог и настава ромологије на новосадском универзитету".

Послије предавања одржаће се дискусија "Куд плови овај брод?".

Трифун Димић је био један од највећих ромолога у свијету. Сакупљао је и биљежио дјела народног усменог ромског стваралаштва. На српском и ромском објавио је збирке пјесама "Долазећи са вашара", "Клетве, заклетве и благослови Рома" и "Народну ромску поезију у Војводини".

На ромски језик превео је старозавјетну библијску "Пјесму над пјесмама", Нови завјет и Библијско петокњижје. Превео је и муслиманску свету књигу Куран.

Превео је и "Еп о Гилгамешу", објавио неколико збирки пјесама, међу којима су "Боже, погуби оне друмове", "Вријеме Самоће" и "Стопала у Прашини".

Димић је преводио, писао поезију, прозу, филолошке и историјске студије, а бавио се и новинарством.

Сачинио је наставни план и програм за наставни предмет "Језик и национална култура Рома" и објавио први Буквар на ромском језику.

"Необразовани смо зато што смо сиромашни, а сиромашни смо зато што смо необразовани", говорио је Димић о значају образовања Рома.

Године 1996. основао је Матицу ромску чији је предсједник био до смрти. Умро је 2001. године у Новом Саду гдје је једна улица понијела његово име.

Програм ће бити у просторијама одјељења Градске библиотеке "Вељко Петровић".



Оставите одговор