Годишњица почетка Другог српског устанка
Полагањем вијенаца у оквиру спомен-комплекса "Други српски устанак” у Такову обиљежена је 197. годишњица од избијања устанка. Вијенце су положили замјеник предсједника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић. Послије пропасти Првог српског устанка народ у Србији се нашао у веома тешком положају. Предале су се многе војводе, а власт Сулејман-паше Скопљака није имала […]
Полагањем вијенаца у оквиру спомен-комплекса "Други српски устанак” у Такову обиљежена је 197. годишњица од избијања устанка.
Вијенце су положили замјеник предсједника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић.
Послије пропасти Првог српског устанка народ у Србији се нашао у веома тешком положају. Предале су се многе војводе, а власт Сулејман-паше Скопљака није имала милости према побијеђенима. Насилно је одузимано оружје, уведен је кулук за оправку градова и путева, утеривани су намети и феудалне обавезе.
Због турског зулума поново су почели појединци да се одмећу у хајдуке, а многе породице биле су принуђене да побјегну у преко Саве и Дунава, у некадашњу Аустро-угарску.
Милош Обреновић је био најзначајнија српска личност у Београдском пашалуку, послије пада устаничке Србије. Турци су га прво поставили за обор-кнеза Рудничке нахије, а касније га је Сулејман-паша поставио за баш-кнеза Крагујевачке, Рудничке и Чачанске нахије.
Дахијско понашање Турака, насиље, националним угњетавање и економска експлоатација довели су до неколико спонтаних побуна, од којих је најпознатија била Хаџи Проданова буна. Све су угушене у крви.
Милош Обреновић је 23. априла 1815. године на скупу старешина у Такову објавио почетак новог устанка за ослобођење Србије од отоманске власти.
Дипломатским преговорима Милош Обреновић је до краја 1815. године закључио усмени мир са Марашли Али-пашом, којим је признат за врховног српског кнеза.
Он је, мирним путем, 15 година градио аутономију Србије у оквиру Отоманског царства и своју власт у Србији. Порта је аутономију Србије признала хатишерифом 1830. године.
Само да кажем Администратору да може вјеровати колико хоће али ја никада нисам добио приступну шифру за свој профил Млађан Динкић. Озбиљно Вас молим да ми приступну шифру макар пошаљете поруком на број 065 954 854.
Унапријед захвалан и лијеп поздрав Фронталовцима из града „добре воље“,“народних пословица“,“џокера из рукава“ оних који су покровитељи криминала,апартхејда,мрака,картела и хоботнице.
Младен Софреновић
[email protected]
Има ли шансе да ја лозинку добијем поштом јер ми лозинка коју сте послали на мејл путује жицама Мтел-а већ петнаест дана а народ због неимаштине краде бакрене каблове?!
:D:D:D:D:D:D:D
Младен Софреновић
Браће Рибникара 5
76100 Брчко