Глигорић куповао књиге o Додику због садржаја, а не због Додика

У Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове РС за 5.000 КМ купљене су књиге "Додик, чувар Српске". Књига говори о политици Милорада Додика, предсједника Републике Српске (РС) и оснивача Савеза независних социјалдемократа (СНСД). Бивши директор Управе Тихомир Глигорић рекао је да књигу није купио због Додика или странке којој је и сам припадао, већ […]

петак, новембар 8, 2013 / 10:14

У Републичкој управи за геодетске и имовинско-правне послове РС за 5.000 КМ купљене су књиге "Додик, чувар Српске".

Књига говори о политици Милорада Додика, предсједника Републике Српске (РС) и оснивача Савеза независних социјалдемократа (СНСД).

Бивши директор Управе Тихомир Глигорић рекао је да књигу није купио због Додика или странке којој је и сам припадао, већ због садржаја.

Он каже да књига говори о концепту јединствене евиденције некретнина те да је то био разлог што ју је купио. “Има књига о Милораду Додику које нисам хтио да купим, али ту гдје то пише, то јесам купио”, каже Глигорић. Новинари ЦИН-а у овој књизи нигдје нису пронашли појам “јединствене евиденције некретнина”.

Ревизори Главне службе за ревизију јавног сектора РС су у извјештају навели да се не могу увјерити да се ради о стручној литератури која користи пословању Управе, пише Центар за истраживачко новинарство.

19 милиона марака су државне и ентитетске институције потрошиле за репрезентацију од почетка 2010. до краја 2012. године.

Податке о потрошњи објавилие канцеларије за ревизију кроз извјештаје о извршењу буџета.

Новинари Центра за истраживачко новинарство затражили су од 51 институције увиде у рачуне за репрезентацију и правилнике о кориштењу тог новца. То је скоро половина државних и ентитетских институција чије су трошкове преконтролисали ревизори. Захтјеву је потпуно удовољила 21 институција, десет је одговорило дјелимично, док су остале одбиле приступ информацијама или нису одговориле на захтјев.

Истраживање је показало да се новцем намијењеним за репрезентацију плаћала и исхрана запосленика у институцијама, куповале књиге страначких колега те да се државни новац остављао и као бакшиш у локалима. На рачунима често нема образложења којим поводом су настали и ко је репрезентацију користио.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор