Гламочак: Суд БиХ ради по политичким инструкцијама и примјењује ретроактивно закон само на Србима

Српска демократска странка осуђују одлуку Апелационог вијећа Суда БиХ да поништи казну бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Мамуљину за ратне злочине над Србима, изјавио је Недељко Гламочак, посланик СДС у НСРС.

петак, новембар 12, 2021 / 09:15

Гламочак је поручио да је ово још једна у низу пресуда овог суда које се доносе под политичким  утицајем.

"И првостепена пресуда којом је Махмуљин осуђен на 10. година је упитна због минималне казне у односу на злочине које су муџахедини починили под његовом командом", напоменуо је Гламочак.

Не само да је ова пресуда скандалозна него је то, истакао је Гламочак, и свеукупан рад Суда БиХ када су у питању предмети против оптужених за ратне злочине.

"Суд БиХ који упорно примјењује ретроактивно закон само према Србима, упркос одлуци Европског суда из Стразбура која каже да се закон не може примјењивати ретроактивно. На овај начин Србима оптуженим за ратне злочине Суд БиХ изриче драстично веће казне него Бошњацима за исту квалификацију дјела", наводи Гламочак.

Напомиње да пресуда Европског суда обавезује и на ревизију свих досадашњих пресуда изречених ретроактивном примјеном Кривичног закона БиХ, а што би, додаје Гламочак, због примјене Кривичног закона СФРЈ у великом броју случајева довело до смањења изречених казни Србима.

Гламочак каже да политички представници из Републике Српске који су дио власти на нивоу БиХ, изузев што се утркују у осудама пресуда, годинама ништа не покушавају по питању неправедног и пристрасног рада Суда БиХ.

"Они и не покушавају да са својим коалиционим партнерима на ниво БиХ било шта ураде поводом оваквог рада Суда БиХ иако их на то обавезује низ закључака НСРС, почев, између осталог, од одлуке о референдуму о раду Суда БиХ, па до саме пресуде суда у Стразбуру о забрани ретроактивне примјене закона", наводи Гламочак. Он је поручио да би коалициони партнери на нивоу БиХ требали да се договоре по овом питању исто као што то успјевају учинити приликом кадровања, доношења акциза и усвајања буџета.



Оставите одговор