Гифовање

Графикс интерчејнџ формат (Graphics Interchange Format) у народу познатији као ГИФ јесте графички формат који је, у анимираном облику, постао веома популаран на интернету. На полицама отворених енциклопедија пише да је ГИФ 8-битни (један пиксел представљен је једним бајтом) битмап графички формат који користи палету од максимално 256 боја. pic.twitter.com/nYnpzg36zo — Жељко Свитлица (@zsvitlica) October […]

субота, фебруар 6, 2016 / 18:02

Графикс интерчејнџ формат (Graphics Interchange Format) у народу познатији као ГИФ јесте графички формат који је, у анимираном облику, постао веома популаран на интернету.

На полицама отворених енциклопедија пише да је ГИФ 8-битни (један пиксел представљен је једним бајтом) битмап графички формат који користи палету од максимално 256 боја.

За модерне Интернет сајтове то је велико ограничење. Конвертовањем изворних битмапа (БМП, ЈПГ, ТИФ, ПНГ и др.) у ГИФ, драстично се смањује број нијанси којима се приказује садржај, што доводи до степеничастих прелаза при претапању боја и губитка финијих детаља, а најчешће и прејаким контрастом боја. ГИФ је стога прикладнији за разне дијаграме и сличне графичке садржаје, него за фотографије.

ГИФ је на неки начин симбол једноставности којој људи теже, на интернету и неким сајтовима и друштвеним мрежама које су се претовариле садржајем и артиклима, као мала, али добро снабдјевена продавница у приградском насељу (чипс виси са полице, чоколаде спадају са сталажа).

То је зато, кажу, јер сам ГИФ не заузима много простора, и зато је прикладан за слање путем интернета. Такође, тим форматом подржана је и анимација. То га уз скромне меморијске потребе чини идеалним за банере, логотипе и кратке покретне секвенце, каже Википедија.

На Фејсбуку постоји страница ГИФ ПОРН, којом управљају наши људи. Ова ниша за љубитеље ГИФ анимација је веома популарна и ван граница земље, регије и континента. (Напомена: ГИФ не мора нужно бити политички, као што је случај са овде објављеним)



Оставите одговор