Гелан: Структурални дијалог добар примјер за рјешавање проблема

Амбасадор Данске у БиХ Кирстен Гелан оцијенила је да је почетак структуралног дијалога о реформи правосуђа у БиХ позитиван примјер за бројна друга питања која ће доћи на ред. "Прочитала сам закључке структуралног дијалога и сјајно је то што је тамо ЕУ агенда јасно постављена и што се разговарало о суштини кључних питања која су […]

среда, јун 22, 2011 / 11:58

Амбасадор Данске у БиХ Кирстен Гелан оцијенила је да је почетак структуралног дијалога о реформи правосуђа у БиХ позитиван примјер за бројна друга питања која ће доћи на ред.

"Прочитала сам закључке структуралног дијалога и сјајно је то што је тамо ЕУ агенда јасно постављена и што се разговарало о суштини кључних питања која су веома важна за преговоре о приступању", истакла је Геланова.

Она је, међутим, рекла да је посебно забринута што политичари у БиХ често причају само о расподјели фотеља и националности, а готово се ни не помињу ствари које су грађанима битне.

"БиХ заостаје. Хрватска је на крају пута, Србија напредује ка кандидатури. А у БиХ ни након 10 мјесеци немамо власт. Посебно сам забринута када причам са политичарима у БиХ. Фокус је на фотељама, националности, представљању… Не мислим да грађани то желе да чују", рекла је Геланова за "Независне новине".

Она је нагласила да је радује чињеница што је Данац Питер Соренсен нови шеф Делегације ЕУ у БиХ, јер се чини да је он права особа за овај тежак задатак.

Геланова је потврдила да ће 1. септембра бити затворена Амбасада Данске у БиХ и истакла да је то била врло тешка одлука која је донесена због уштеда које морају спровести све владине институције, укључујући и Министарство иностраних послова.

"Али, и даље смо присутни у регији, имамо амбасаде у Љубљани, Београду, Загребу и Тирани. Затварање Амбасаде је дошло у тренутку када ми активно подржавамо јачање присуства ЕУ у БиХ. Јако смо се залагали за то", каже Геланова.

Говорећи о данским инвестицијама у БиХ, Геланова је навела да су између 2009. и 2010. данске инвестиције смањене за 21 одсто, што је озбиљан пад.

"Позитивни трендови трговине које смо имали до 2008. године пали су за 17 одсто. Није лако убиједити људе да дођу да инвестирају у БиХ и регион Балкана – тешко их је убиједити да је ово подручје мирно већ 16 година. Бирократија је огромна. Главна замјерка инвеститора је да врло брзо упадну у правне лавиринте из којих више не могу изаћи. Морате промијенити и менталитет, посебно у јавној администрацији у којој мора бити развијена свијест о јавној услузи", поручила је Геланова, додајући да је потребно више иницијативе за привлачење страних инвестиција.



Оставите одговор