Гаврило Антонић: Сијеци уши, крпи буџет
"Боље ММФ, него већи ПДВ!", тако би се укратко могла дефинисати нова финансијска филозофија у Босни и Херцеговини. Након што је одбачена иницијатива да се крпљење буџета изврши повећањем стопе ПДВ-а, властима у БиХ није преостало ништа друго него да позову у помоћ Међународни монетарни фонд. Власти су то већ и урадиле иако знају да […]

"Боље ММФ, него већи ПДВ!", тако би се укратко могла дефинисати нова финансијска филозофија у Босни и Херцеговини.
Након што је одбачена иницијатива да се крпљење буџета изврши повећањем стопе ПДВ-а, властима у БиХ није преостало ништа друго него да позову у помоћ Међународни монетарни фонд. Власти су то већ и урадиле иако знају да ће овог пута услови, које ће поставити ММФ партнеру који није испуњавао обећања, да буду пуно неповољнији.
Закључак да се од ММФ-а затраже нове паре за крпљење буџета је усвојен једногласно почетком априла на сједници Фискалног савјета којег чине премијери и министри финансија БиХ, ентитета и Дистрикта Брчко, након што је утврђен фискални оквир за период 2012 – 2014. година. ММФ је потврдио да је стигао „позив у помоћ“, а датум за почетак преговора тек ће да се одреди.
БиХ је 2009. године закључила стенд бај аранжман са ММФ-ом, али је он пропао. Било је предвиђено да БиХ током три године, у три транше добије милијарду и 200 милиона евра зајма, уз каматну стопу од само 1,34 одсто. Двије трећине је било намијењено Федераицији БиХ, а једна трећина Републици Српској за покривање буџетских дефицита. Власти су се обавезале да проведу реформе и смање буџетске издатке. Реформе су изостале, а и ово друго није уређано како треба. БиХ је добила само трећину новца, тачније 400 милиона евра, а споразум је прекинут.
Сад је власт дошла до тога да би радо, под оним условима, наставила аранжман са ММФ-ом, али то се неће догодити због наше невјеродостојности. Уз уговор са ММФ-ом имали смо и бескаматни кредит Свјетске банке и грант Европске комисије. И то смо изгубили! Економски аналитичари се слажу да ће нови услови бити пуно строжији и да је сада све низвјесно. Предсједавајући Савјета министара БиХ пожалио се медијима да су ентитети, кантони и општине у финансијском колапсу и да није преостало ништа друго него да се затражи још пара од ММФ-а, али под новим условима.
Неки економски аналитичари истичу како аранжман са ММФ-ом није најидеалније рјешење за санирање економије нити је подстицај њеном развоју, али у стању у којем се налази БиХ, и у ситуацији када повећање ПДВ-а остаје једина алтернатива, сматрају да је аранжман са ММФ-ом један од потеза који може да обезбиједи буџетску стабилност. Једноставније речено, од два лоша рјешења бирамо, по њима, оно мање лоше. Новим кредитом биће закрпљене старе рупе у буџету! Неки то виде и драматичније и кажу како је стање „стабилно лоше“, а ми идемо од лошег ка још горем. Сами себи стављамо омчу око врата, а крај конопца дајемо у руке ономе ко ће га хладно, без емоција, једноставно затегнути.
MMF će pomoći u stezanju kajiša a to nam valja obaviti sa ili bez njihove pomoći.
za pocetak:
Zabraniti rad stranaka na vlasti, proglasiti ih zlocinackim udruzenjima, njihovim celnicima na svim nivoima vlasti, kao i njihovim porodicama oduzeti svu pokretnu i nepokretnu imovinu, blokirati sve racune u zemlji i inostranstvu, suditi im kao zlocincima za unistavanje i razaranje drzave i biolosko unistavanje ljudi.
Za početak, ukinuti internet prijedoru.
Da se ti pitas ukinuo bi ti po kratkom postupku i Prijedor i Prijedorcane. Grickaj ti yu slaninicu, i razmisljaj sta bi jos ukinuo.Zato te firci i placa da osmisljavas ukidanje , dokidanje , zakidanje. Sutra cete reci da su nam viska dva bubrega, dva oka, dva litra krvi, …
За почетак, један 978 је љигавац, који се разумије у квантну физику, кретање берзе у свијету, који зна како грије бањалучка Топлана у Теслићу, он зна да је за све крив народ. Он одлично зна да руководство никада није криво. Љигавац наметљиви, а рођени му брат Биги и остали Рајчевићи..B-)B-)B-)B-)B-)
Posle početka slijedi nastavak a on podrazumjeva držanje teme – MMF i novi kreditni aranžman. Prijedor od kako je navrn’o u ovu našu kafanu ponavolja jednu te istu priču – dojadilo.
MMF nam treba ali ne trebaju nam neka velika sredstva za krpljenje budžeta. Što manje to bolje. Bilo bi dobro da se kao posljedica ovog novog aranžmana sklopi što više ugovora sa drugim institucijama o novim kreditnim linijama privrednicima. Može i preko IRBa… ali ne isključivo preko IRBa.
koliko ti je prijedpr bolna tacka mogu da pretpostavim da si ti onaj kojega su poslali da me dokinu.Mislis da se bojim te tvoje cakije?Ona ti i dolikuje, ali skini tu kapu, jer ne dolikuje onima koji uzvikuju:Heil!
Drugo- ko o cemu , vi o zderanju i lokanju. Biger o alkoholu, ti o kafani. Ti bi da ukines mene i moje pravo govora i misljenja? Smetaju ti oni koji ne klicu fireru ? Sto ne opomenes njega kada mu se svaka rijec svodi na vehabije i saraajevo izbjegavajuci da pogleda istini u oci, da nas je za sva vremena unistio.Kakav IRB spominjes? Kakve privrednike? To vise ne postoji.
Znam da ovo zlo podrzavaju retardirani i oni koji imaju od njega koristi. Ti si svakako u ovoj drugoj grupi, ali zastani malo u svojoj pohlepi , ako ni zbog cega ono zbog ovih momaka frontalovaca koji su se borili sa RS i prezivjeli rat, ali tesko da ce prezivjeti md tiraniju.
MMF…
Ne znam odakle Antoniću ideja da će ovi novi uslovi kreditnog aranžamana biti strožiji i valjda za nas nepovoljniji? Kontam drugačije, budžetsku ravnotežu valja što prije uspostaviti i ako nam neko na tom polju može pomoći, onda je to MMF – dobro su došli…
Ovo zaduživanje na finansijskom tržištu je preskupo a vlast nema nikakvih obaveza. Samo pozajmljuju i troše bez ikakve kontrole.
Немају ни овако никакву одговорност. Пребацили су је будућим генерацијама и будућим властима. Свеједно је одакле и од кога ће да се позајми.
СТОП позајмљивању!
Nije svejedno.
Jedno je uzeti pare od MMF po niskoj kamatnoj stopi i za vratom dobiti njihove kerove koji kidišu na svako bahaćenje i neosnovano trošenje. Potpuno druga stvar je emitovati svakojake hartije od vrijednost, plaćati 3 ili 4 puta veću cijenu kapitala i k’o pijani prebogati Rus trošiti u izbornoj godini bez ovih MMF kerova za vratom.
Ovo drugo sigurno vodi katastrofi a na sceni je od kako je propao ovaj prošli aranžman.
A, ja kontam da treba objesiti onoga ko je napravio budzetsku nervnotezu, narodskim jezikom receno, ko nas je opljackao, kome je bilo i to malo pa hoce da opljacka nasu nerodjenu djecu, unucad, praunucad.
Treba im oduzeti ono sto su orobili, sto su oteli od naroda, pa taj plijen vratiti u budzet.
Prije rata su imali samo plugove i mesarske satare sada imaju vise nego engleska kruna.
naravno da treba povjesati odgovorne iz svih politickih stranaka.
vezano za zaduzivanje, ono je takvo kakvo je i ide u potrosnju, sto dovoljno govori.
clanak je potpuno neozbiljan, kao i vecina kolumni na ovom sajtu.
ex-1978, 16.04.2012. 13:08:04
‘ајде ти шајкача нама појасни коме су то они (ММФ) добродошли?
Ја на кредит не купујем хљеб, а хљеб ми треба сваки дан и треба нама свима, а ко још купује хљеб на кредит?
Зашто се твој умни чобан не бави прављењем хљеба, а тек преко погаче нек узима кредит за оно и дсз?
Да ли ће икад таквим као теби доћи из дупета у главу, да ови кримоси окупљени око милокрада додика морају изаћи пред суд, да им народни суд суди, или ће се овако чеш, чеш, греб, греб,.. о ММФ провлачити ко говна кроз канализацију годинама? Он је овај народ довео на социјално преживљавање, то преживљавање народу ММФ сигурно неће омогућити својим кредитима, јер њима треба свјетска класа у оплођавању капитала, а не деиндустијализована земља, сведена популацијски на социјалну еутаназију!
Зашто се за исте ствари суди Санадеру у Хрватској, а у РС подстичу таквог истог кримоса да још више пљачка РС, неко мисли добро Хрватској, а тај неко нама нажалост и даље жели све најгоре, на западу ништа ново…
деиндустријализована*