Гадафи нуди изборе, НАТО појачава нападе

Либија би могла да одржи изборе, на којима би се могло одлучити и о судбини лидера Муамера Гадафија, ако Запад обустави ваздушне нападе, изјавио је шеф либијске дипломатије Абдул Ати ел Обеиди, пренио је јуче Би-Би-Си. Међутим, западне силе су јуче најавиле интензивирање бомбардовања Либије, при чему су Француска, Италија и Велика Британија најавиле слање […]

среда, април 20, 2011 / 21:27

Либија би могла да одржи изборе, на којима би се могло одлучити и о судбини лидера Муамера Гадафија, ако Запад обустави ваздушне нападе, изјавио је шеф либијске дипломатије Абдул Ати ел Обеиди, пренио је јуче Би-Би-Си.

Међутим, западне силе су јуче најавиле интензивирање бомбардовања Либије, при чему су Француска, Италија и Велика Британија најавиле слање официра који ће помагати побуњеницима у побољшању организације и комуникације.

„Сигурни смо да бисмо, ако ово бомбардовање престане и ако буде правог примирја, могли да имамо дијалог свих Либијаца о ономе шта желе – демократију, политичке реформе, устав, изборе. То не може да се учини у садашњој ситуацији”, рекао је Обеиди и предложио да, пошто буде проглашено примирје, у року од шест месеци буду одржани избори које би надгледале Уједињене нације.

Обеиди је оценио да би на изборима била решена „сва питања која поставе Либијци” и отворене све могућности, укључујући, како је наговестио, и питање будућности либијског лидера.

Он је додао да је либијска влада озбиљна у вези с примирјем, оцењујући да ће британска одлука да пошаље војне саветнике у помоћ побуњеницима само продужити сукобе.

Лондон је јуче најавио да ће послати десетак официра да помогну побуњеницима у побољшању организације и комуникације, али је нагласио да неће наоружавати нити обучавати побуњенике.

Према саопштењу Јелисејске палате, француски председник Никола Саркози је јуче примио лидера либијских побуњеника Мустафу Абдела Џалила и обећао му да ће се Париз још више ангажовати како би срушио режим у Триполију и да ће савезници појачати ваздушне нападе на положаје Гадафија, пренеле су агенције.

Лидер либијских побуњеника Џалил је после сусрета у Јелисејској палати изјавио новинарима да је позвао председника Француске да посети Бенгази, главно упориште опозиције на истоку земље. Он је обећао да ће опозиција у Либији покушати да изгради демократију преко гласачких кутија, а не на тенковима.

Портпарол француске владе Франсоа Бароен рекао је јуче да ће Француска послати у Либију „мањи број официра за везу, који ће сарађивати с (опозиционим) национални прелазним саветом како би помогли у организовању заштите цивилног становништва”. Он је додао да, за сада, нема планова о слању војника у ту северноафричку земљу.

Британски шеф дипломатије Вилијем Хејг је јуче рекао да британски официри неће учествовати у обучавању или наоружавању побуњеника нити ће помагати њихове војне операције, већ ће њихов задатак бити да саветују Национални савет о томе како да побољша војне организационе структуре, комуникације и логистику и како да што боље расподели хуманитарну помоћ.

Министар одбране Италије Игњацио ла Руса није изнео више појединости о одлуци Рима да пошаље десет официра у Либију.

У међувремену, холандски бригадни генерал Марк ван Ум рекао је да употреба авијације да би се заштитили цивили у Мисурати има своја ограничења с обзиром на Гадафијеву тактику да користи људске штитове и крије тешко наоружање у градским областима. Мисурата је у рукама побуњеника, а под опсадом Гадафијевих снага више недеља.

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле је јуче, и после апела из Мисурате, искључио могућност копненог ангажмана немачких војника у Либији и рекао да политика треба да оконча сукоб, јер се војним путем не може доћи до брзог решења.

„Копнено учешће је искључено резолуцијом УН”, рекао је Вестервеле у Абу Дабију, где је одржан 21. сусрет Савета за кооперацију Европске уније и земаља Персијског залива – Бахреина, Кувајта, Катара, Омана и Саудијске Арабије.

Вестервеле је упозорио да се мора напустити идеја да је „једно брзо, војно решење могуће”, истичући да ће „политички процес донети решење”, које мора бити пронађено уз помоћ регионалних снага.



Оставите одговор