Форбс ставио Гаспром на друго место, а Путина на прво

Амерички лист Форбс назвао је Гаспром другом највећом гасном компанијом света, а председника Владимира Путина најутицајнијом фигуром на светском тржишту нафте и гаса. Ипак експерти упозоравају: растућа конкуреницја на тржишту плавог горива може озбиљно да пољуља позиције руског гасног монополисте. Како се то не би десило, Гаспром мора озбиљно да промени своју маркетиншку политику. Зашто […]

четвртак, јул 19, 2012 / 16:38

Амерички лист Форбс назвао је Гаспром другом највећом гасном компанијом света, а председника Владимира Путина најутицајнијом фигуром на светском тржишту нафте и гаса.

Ипак експерти упозоравају: растућа конкуреницја на тржишту плавог горива може озбиљно да пољуља позиције руског гасног монополисте. Како се то не би десило, Гаспром мора озбиљно да промени своју маркетиншку политику.

Зашто су аналитичари Форбса дали руском председнику статус сиве еминенције у светској енергетици? Јер Гасрпом је друга највећа гасна компанија, на првим месту је саудијски Сауди Арамко. А водећа руска компанија Росњефт заузима у рејтингу Форбса тек 15. место. Али како подвлачи директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов, Русија има добре позиције и у нафти и у гасу:
"Русија је доминирајући фактор на светском тржишту нафте и гаса, без обзира на то што нас је по експлоатацији нафте претекла Саудијска Арабија, а по експлоатацији гаса САД. Али сумарно по извозу, по улози на тржишту, ми смо прилично утицајни фактор. Путин као човек који се налази на челу земље заслужује посебну пажњу."

Експерт сматра да је велику улогу приликом избора одиграла харизма руског председника. Јер на нафтном и гасном олимпу је могао да се нађе и емир Катара и краљ Саудијске Арабије. Да не говоримо већ о акционарима великих америчких пензионих и инвестиционих фондова – то су сиве еминенције петрохемије. Јер управо они, по речима Константина Симонова, одређују коњуктуру сировинских тржишта.

Између осталог руски испоручиоци нафте и гаса боље да мисле не о текућем статусу него о томе како да сачувају позиције на светском енергетском тржишту. Експерти истичу нагло јачање конкуренције управо у сегменту плавог горива. Ако руски гасни монополиста не буде благоваремено реагова на изазове тржишта, почасно друго место ће бити под знаком питања. Говори аналитичар фунансијске групе Капитал Виталиј Крјуков:

"Нови испоручиоци излазе на традиционална тржишта руског гаса са јефтинијим предлозима, флексибилнији услови се нуде. То је углавном Блиски Исток, Катар који је од тренутка кризе веома увећао испоруке свог течног гаса на европско тржиште. Убудуће се очекује да Америка или Канада могу да изађу са својим течним гасом. У целини у свету се гасна понуда увећава."

Данас у свету јача притисак од стране произвођача гаса из шкриљаца. Неки експерти говоре чак о револуцији гаса из шкриљаца. Истина, Константин Симонов позива да се не драматизује ситуација. За сада се он не производи у тако великој количини, а цена производње је висока. Највероватније је то тема за шпекулације. Тако су на карту гаса из шкриљаца активно одиграли контрагенти Гаспрома у току преговора о ревидирању дугорочних уговора.

Ипак Гаспром треба да се припрема за озбиљне промене на тржишту. По многим прогнозама, потрошња гаса у свету ће расти, али и понуда ће се увећавати. Како би сачувале водеће позиције, руске компаниеј мораће да мењају политику формирања цена. Гасни монополиста је навикао да ради под условима дугорочних уговора, када купац у дугом периоду гарантује обим и цену наруџбина. То је између осталог поједностављивало планирање инвестиција. Експерти сматрају да ће ускоро Гаспром морати да планира улагање капитала у условима кратких уговора и цена које се динамично мењају.



Оставите одговор