ФБиХ: Државни службеници штрајковали
Државни службеници и намјештеници Федерације БиХ, њих око 4.500, одржали су данас двосатни штрајк упозорења због одлуке Владе Федерације БиХ да се кроз буџет смање плате за ову годину за 4,5 посто, изјавио је за Агенцију ОНАСА предсједник Координационог штрајкачког одбора Синдиката државних службеника и намјештеника Федерације БиХ Вјекослав Томас. На овај потез су се […]
Државни службеници и намјештеници Федерације БиХ, њих око 4.500, одржали су данас двосатни штрајк упозорења због одлуке Владе Федерације БиХ да се кроз буџет смање плате за ову годину за 4,5 посто, изјавио је за Агенцију ОНАСА предсједник Координационог штрајкачког одбора Синдиката државних службеника и намјештеника Федерације БиХ Вјекослав Томас.
На овај потез су се у Синдикату одлучили јер је Федерална влада кроз буџет основицу плате смањила са 330 на 315 КМ.
"Овај двосатни штрајк упозорења одвија се од 10.00 до 12.00 сати у радним просторима, у канцеларијама, гдје се чак и обављају одређени послови који су преузети. У потпуности процес рада је испоштован", рекао је Томас.
Према првим информацијама, како је навео, први дан штрајка, који ће трајати седам дана, протекао је без проблема, а детаљније информације биће познате данас око 15.00 сати, када ће бити одржана прва сједница Координационог штрајкачког одбора.
Томас је нагласио да ће се штрајкачки тим Самосталног синдиката државних службеника и намјештеника у Федерацији БиХ сутра у згради Владе Федерације БиХ у Сарајеву, са почетком у 12.00 сати, састати са представницима Владе, гдје ће покушати постићи договор.
На овом састанку ће, истакaо је, бити разговарано о проблемима умањења стечених права државних службеника и намјештеника кроз плату и о другим стварима "којима се може анулирати оно што је Влада једнострано донијела, када је предложила буџет Федералном парламенту".
"Синдикат је настојао и у претходним преговорима са Владом да се не иде у то смањивање плата, да се смањују други трошкови у смислу уштеда, да се други расходи, који такођер оптерећују буџет, сведу на разуман ниво, да се смањи ново упошљавање, да се уведе мораториј на пријем упосленика у федералне органе управе, јер је он јако изражен у посљедње четири године…", рекао је Томас.
Он сматра да ово често упошљавање "нема своју оправданост, осим оне да послије избора, да ли локалних или опћих, странке настоје своје потенцијалне гласаче задовољити са неким радним мјестима".
Уколико са Владом Федерације БиХ не буде постигнут договор, он је казао да ће бити покренут генерални штрајк.
Међутим, како је навео, у генерални штрајк се не мора ићи одмах по истеку седам дана штрајка упозорења.
"Штрајк упозорења може бити продужен и до мјесец дана. Могуће је да се неће одмах кренути у генерални штрајк, већ да се једно вријеме остави могућност за његово покретање. Постоји могућност да се не иде са генералним штрајком, већ да се иде у утужавања", додао је Томас.