ФАРК и колумбијска влада преговарају у Хавани

Мировни преговори владе Колумбије и припадника љевичарске побуњеничке групе ФАРК почињу данас у Хавани, на Куби, с циљем окончања конфликта који траје већ 50 година. Теме преговора у кубанској пријестоници биће реформа пољопривреде и пуна политичка права за побуњенике. Двојица преговарача Иван Маркес, представник групе ФАРК, и Хуберто де ла Кале, представник колумбијске владе, разговарали […]

понедељак, новембар 19, 2012 / 09:43

Мировни преговори владе Колумбије и припадника љевичарске побуњеничке групе ФАРК почињу данас у Хавани, на Куби, с циљем окончања конфликта који траје већ 50 година.

Теме преговора у кубанској пријестоници биће реформа пољопривреде и пуна политичка права за побуњенике.

Двојица преговарача Иван Маркес, представник групе ФАРК, и Хуберто де ла Кале, представник колумбијске владе, разговарали су прошлог мјесеца у Ослу током припремних састанака.

Овом приликом двојица преговарача нису се ни руковала, па чак ни погледала, што наводи посматраче да се запитају да ли ће овај четврти покушај за рјешење проблема бити кринусан успјехом.

Током припремних састанака двојица преговарача су изнијела потпуно различите ставове.

Маркес је тражио радикалне промјене, тражећи од владе да контролу нафтног и рудног богатства са мултинационалних компаније преда народу.

Кале је рекао да економски развој у земљи није тема преговора и нагласио да влада, коју предводи предсједник Хуан Мануел Сантос, жели више страних инвеститора у рударској индустрији.

Богота као услов за мир тражи учешће групе ФАРК у борби против трговине кокаином, која служи за финансирање активности побуњеничких група.

Власти у Колумбији, такође, желе да група каже шта је са десетинама отетих.

Двије стране су у августу пристале на преговоре пошто су се шест мјесеци тајно састајале у Хавани. Тај процес ће трајати још мјесецима, а успјех није известан.

Група ФАРК основана је 1960-тих година као оружано крило колумбијске Комунистичке партије.

То је највећа и најстарија побуњеничка група у Латинској Америци, а Колумбија, САД и ЕУ сматрају је терористичком организацијом којА је одговорна за убиства и отмице.



Оставите одговор